MAX FACTOR (Maksymilian Faktor/Faktorowicz)

Wizjoner branży kosmetycznej, założyciel przedsiębiorstwa Max Factor.

Ur. 19.02.1872 r. w Zduńskiej Woli – zm. 30.08.1938 r. w Los Angeles.

Przychodzi na świat w ubogiej rodzinie żydowskiej. Wcześnie musi myśleć o utrzymaniu siebie i bliskich. W wieku 14 lat podejmuje pracę w drogerii, potem jako pomocnik aptekarza i dentysty, dzięki czemu ma możliwość eksperymentowania z kremami czy perfumami.  To właśnie wkrótce przeradza się w pasję. Jako dwudziestolatek otwiera własny sklep drogeryjno-perukarski w Moskwie. Dzięki talentowi do makijażu zostaje charakteryzatorem aktorów Cesarskiego Teatru Imperialnego. Wkrótce staje się autorytetem w dziedzinie kosmetyki rosyjskich elit i dworu.

W roku 1904 wyjeżdża do Stanów Zjednoczonych. Początkowo ma być to tylko wyjazd na Targi Światowe w Saint Louis, zostaje tam jednak na stałe. Trzy lata później otwiera odpowiednik swego moskiewskiego sklepu w Los Angeles i zostaje charakteryzatorem aktorów filmowych z Hollywood.

W roku 1909 wytwarza pierwszą własną linię kosmetyków do makijażu i pielęgnacji.

Pięć lat później opracowuje sposób szybkiego nakładania i zmywania makijażu dla aktorów, jednocześnie tworząc słowo „make-up”. Pracuje nad innowacjami nie tylko w samym składzie produktów czy sposobach ich nakładania, wprowadza nowinki poprawiające funkcjonalność produktów. Wymyśla na przykład przechowywanie kremów w tubkach.

W 1929 roku odnosi ogromny sukces, który przyspiesza jego, i tak prężnie rozwijającą się, karierę: otrzymuje Oscara Amerykańskiej Akademii Filmowej za charakteryzację. To on tworzy wizerunek potwora doktora Frankensteina granego przez Jamesa Whale’a, z jego usług korzystają m.in. Pola Negri, Judy Garland, Ginger Rogers, Marlena Dietrich, John Wayne, Charlie Chaplin, Frank Sinatra, Rita Hayworth (jest odpowiedzialny za jej ikoniczny rudy kolor włosów) i Rudolf Valentino (korzysta z pudru rozjaśniającego cerę, który Factor opracowuje specjalnie dla niego).

Umiera w 1938 we śnie, a firmę przejmuje jego syn Francis.

W 2013 roku pojawia się książka biograficzna Freda E. Bastena pt. ” Max Factor. Człowiek, który dał kobiecie nową twarz”. Firma Max Factor do dziś jest jedną z czołowych marek kosmetycznych świata.

Korzystano z: maxfactor.com

Foto: ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego. Max Factor podczas pracy nad aktorką Dorothy Wilson, mającą na głowie aparat do mierzenia proporcji twarzy.