Maria Zakrzewska, NEW ENGLAND WOMEN’S CLUB 1868-1908, wikimedia.commons.org, domena publiczna
Maria Zakrzewska, NEW ENGLAND WOMEN’S CLUB 1868-1908, wikimedia.commons.org, domena publiczna

MARIA ZAKRZEWSKA

Lekarka, współtwórczyni amerykańskiej służby zdrowia, założycielka szkół medycznych i szpitali w USA, abolicjonistka.

Ur. 6.09.1829 w Berlinie – zm. 12.05.1902 w Jamaica Plain pod Bostonem

Córka Ludwika Marcina Zakrzewskiego – urzędnika pochodzącego z polskiej rodziny szlacheckiej oraz Karoliny Fryderyki Wilhelminy Urban – położnej, potomkini lombardzkiej królowej cygańskiej.

Już  w wieku 12 lat czyta „Historię chirurgii i Historię położnictwa”. Już wtedy również pomaga mamie w pracy. W roku 1847 zostaje studentką Berlińskiej Szkoły Położniczej, następnie zostaje głównym położnikiem Szpitala Charite oraz następczynią rektora uczelni. Po pół roku decyduje się zrezygnować z tych funkcji ze względu na opór środowiska, które nie akceptuje jej przywództwa.

STANY ZJEDNOCZONE

W roku 1853 Zakrzewska wyjeżdża wraz z siostrą do USA, gdzie po kilku miesiącach podejmowania dorywczych prac spotyka Dr. Elizabeth Blackwell, która organizuje dla niej lekcje angielskiego i wstęp na Cleveland Medical College. W roku 1857 Zakrzewska zostaje głównym lekarzem w założonym przez Elizabeth i Emily Blackwell New York Infirmary for Women.

Maria Zakrzewska
Studentki podczas wykładu w Woman’s Medical College of the New York Infirmary,, Frank Leslie’s Illustrated Newspaper, April 16, 1870, Library of Congress.

Co więcej, w 1862 roku tworzy w Bostonie New England Hospital for Women and Children. Jest to pierwszy szpital w Stanach Zjednoczonych połączony ze szkołą dla pielęgniarek, zarazem drugi prowadzony jedynie przez kobiety.

Nie zważając na panujące zwyczaje zakłada szpitale dla kobiet, w których zatrudnia w zawodzie pielęgniarek Afroamerykanki. Pisze wiele artykułów do czasopism medycznych, warto tu wymienić: „Climate. It’s influence upon Health”, „Amusements – the Value of Theater”, „The Dormitory Systems in Schools and Colleges”, „The Poor, How Best to Help Them”, „The Duty of The Phisician To Give Moral as Physical Aid to Her Patient”.

Maria Zakrzewska kończy czynną pracę w zawodzie w wieku 70 lat.

Korzystano między innymi z: „A cyclopedia of American medical biography” W. B. Saunders z roku 1912, „New England Hospital for Women and Children records” Smith College Libraries

MEDYCYNA