WŁADYSŁAW TUROWICZ

Inżynier, organizator sił powietrznych Pakistanu.

Ur. 23.04.1908 w Zudyrze na Syberii – zm. 8.01.1980 w Karaczi w Pakistanie.

Władysław Turowicz, studiuje na Wydziale Mechaniki w Sekcji Lotniczej Politechniki Warszawskiej. Z wybuchem wojny podlega mobilizacji jako inżynier lotniczy.

Po zakończeniu II wojny światowej wyjeżdża wraz z innymi polskimi żołnierzami do Pakistanu, by podjąć zadanie organizacji tamtejszych sił powietrznych. Jak w przypadku wielu innych postaci, których biogramy publikujemy w naszym serwisie, niezbyt długi z założenia kontrakt zamienia się w kilkunastoletni pobyt. W przypadku Władysława Turowicza trzy lata zmieniły się w… osiemnaście.

W roku 1952 zostaje mianowany dowódcą bazy Pakistańskich Sił Powietrznych w Chaklala, w roku 1960 natomiast obejmuje stanowisko zastępcy dowódcy Sztabu Sił Powietrznych do spraw szkolenia. Sześć lat później podejmuje pracę w prestiżowym Space & Upper Atmosphere Research Committee, którego – nawiasem mówiąc – szybko zostaje komendantem. Przygotowuje program rakietowy i kosmiczny.

Przy współpracy z Amerykanami z NASA opracowuje projekt rakiet balistycznych krótkiego i średniego zasięgu. Później zajmuje się rozwojem pakistańskiego programu nuklearnego.

Za wieloletnią działalność na rzecz kraju nad Indusem otrzymuje kilka ważnych pakistańskich odznaczeń, m.in. Gwiazdę Pakistanu, Medal Pakistanu, Gwiazdę służby cywilnej i Gwiazdę Wielkiego Przywódcy. Ginie w wypadku samochodowym w roku 1980.

Pochowany na cmentarzu chrześcijańskim Gora Qabristan w Karaczi.

Korzystano z: salon24.pl

Foto: dawn.com, fotografia z Muzeum Pakistańskich Sił Powietrznych

INŻYNIERIA