Jacek Trzmiel

JACEK TRZMIEL, JACK TRAMIEL

Pionier branży komputerowej, założyciel Commodore International, właściciel Atari.

Ur. 13.12.1928 w Łodzi – zm. 8.04.2012 w Monte Sereno w Kalifornii.

W roku 1939 wraz z rodziną trafia do getta, skąd w 1944 zostaje wywieziony do Auschwitz. Po wyzwoleniu obozu błąka się po Europie podejmując się w istocie każdej pracy, jaką ktokolwiek mu proponuje. Zdesperowany, udaje chorego psychicznie i zgłasza do ośrodka zamkniętego, by nie głodować na ulicy.

W roku 1947 Jacek Trzmiel żeni się z Heleną Goldgrub, którą poznał w obozie. Wyjeżdża do Stanów Zjednoczonych i wchodzi w szeregi amerykańskiej armii. W czasie służby uczy się naprawy maszyn do pisania, a po zwolnieniu z wojska kupuje sklep z maszynami. Zmienia nazwisko Trzmiel na łatwiejsze do wymówienia, czyli Tramiel.

W roku 1950 przenosi się z biznesem do kanadyjskiego Toronto. Sprowadza maszyny do pisania z Europy i nazywa swoją firmę „Commodore”.

Pod koniec lat 60. wybiera nową siedzibę dla swojej firmy – amerykańską Dolinę Krzemową.

Rozszerza działalność o produkcję elektronicznych kalkulatorów, starając się obniżyć koszt produkcji na tyle, by stały się one produktem ogólnodostępnym. Do pomocy w realizacji tego celu Trzmiel zatrudnia inżyniera Charlesa Peddle’a, który tworzy tani i szybki chip komputerowy. Inżynierowi udaje się namówić Trzmiela do wykorzystania chipa do stworzenia prototypu osobistego komputera. W roku 1977 Commodore prezentuje swój pierwszy komputer – PET, następnie wprowadza na rynek VIC 20, pierwszy tani komputer domowy.

W roku 1984 Trzmiel rezygnuje z kierownictwa firmą, będącą wówczas liderem branży komputerowej. Niedługo później wykupuje firmę Atari.

Korzystano m.in. z: nytimes.com

ŁÓDŹ