KASIA WALICKA-MAIMONE rys. © ZUZANNA DEC
KASIA WALICKA-MAIMONE rys. © ZUZANNA DEC

KATARZYNA WALICKA-MAIMONE, KASIA WALICKA-MAIMONE

Projektantka kostiumów filmowych, autorka strojów do wielu hollywoodzkich produkcji, m.in. „Mostu szpiegów” Stevena Spielberga i „Moonrise Kingdom” Wesa Andersona.

Ur. 1964 r. w Suwałkach

SUWAŁKI

Dorasta w czasach PRL i – być może z tego banalnego powodu, że w sklepach odzieżowych  panuje granatowo-szarobura smuta – już w dzieciństwie szyje ubrania.  Trzeba nadmienić, że nauczycielkami są tu mama i babcia. Ubrania są wyjątkowe, bo kolorowe i fantazyjne. W rezultacie zupełnie inne od tych dostępnych w sklepach.

Po maturze zdanej w suwalskim ogólniaku Katarzyna studiuje anglistykę na Uniwersytecie Warszawskim, następnie podejmuje się pracy jako tłumaczka dla grup muzycznych z zachodu. Dzięki tej pracy poznaje pierwszego męża – muzyka Tony’ego Maimone, z którym w 1989 roku wyjeżdża na stałe do Stanów Zjednoczonych.

STANY ZJEDNOCZONE

W USA zapisuje się do nowojorskiego Fashion Institute of Technology, w rezultacie zaczyna przygotowywać stroje do teatrów i telewizyjnych reklam.

W 2005 roku tworzy stroje do wybitnego filmu Benetta Millera „Capote” z Philipem Seymourem Hoffmanem w roli głównej. Za „Capote” właśnie  otrzymuje pierwszą nominację do prestiżowej nagrody Amerykańskiej Gildii Kostiumologów. Kilka lat później nominowana jest po raz kolejny. Tym razem powodem wyróżnienia są kostiumy do „Kochanków z Księżyca. Moonrise Kingdom” Wesa Andersona, gdzie ubiera między innymi Billa Murraya i Bruce’a Willisa.

Największą produkcją przy której pracuje Katarzyna Walicka-Maimone jest „Most szpiegów” Stevena Spielberga.

W jej strojach, na ekranie, zobaczyć można: Toma Hanksa, Philipa Seymoura Hoffmana, Bruce’a Willisa, Johnny’ego Deppa, Brada Pitta, Hilary Swank, Richarda Gere’a, Matta Damona, Umę Thurman i Jennifer Aniston. Najbardziej znane filmy, przy których pracuje, to: „Pakt z diabłem”, „Most szpiegów”, „Mów mi Vincent”, „Foxcatcher”, „Kochankowie z Księżyca. Moonrise Kingdom”, „Władcy umysłów”, „Tak to się teraz robi”, „Amelia Earhart”, „Capote”.

Co więcej: twórczość pani Katarzyny trafia na dobre do popkultury. Otóż nieoficjalnie podaje się, że w 2013 roku najpopularniejszym przebraniem na Halloween były postaci Suzy i Sama z „Moonrise Kingdom”, które w oryginale są dziełem Kasi Walickiej-Maimone.

Korzystano z: sfp.org.pl, Gazeta Współczesna, mtv.com, polskieradio.pl

POLACY W USA