TAMARA ŁEMPICKA, TAMARA DE LEMPICKA, TAMARA GÓRSKA
Światowej sławy malarka art déco, autorka obrazów osiągających najwyższe ceny na światowym rynku sztuki spośród prac wszystkich polskich malarzy.
Ur. 16.06.1898 w Moskwie – zm. 18.03.1980 w Cuernavaca w Meksyku.
Córka Malwiny i Borysa Górskich przychodzi na świat w Moskwie, mieszka z matką w Warszawie. W roku 1911 wyjeżdża do rodziny do Petersburga, gdzie uczestniczy w kursie rysunku i malarstwa. Fałszuje własną metrykę i wpisuje jako miejsce narodzin Warszawę, jako dorosła artystka podkreśla, że jest Polką. W roku 1916 wychodzi za Tadeusza Lempickiego, piotrogrodzkiego adwokata.
W 1918 roku przeprowadza się do Paryża. Kontynuuje naukę w Academie Ranson. Podziwiana jest zarówno jej sztuka, nacechowana postkubizmem, czerpiąca z tradycji i łącząca ją z modernizmem, jak i sama artystka szokująca otoczenie sposobem bycia. Łempicka staje się światową gwiazdą malarstwa art déco. W wieku 28 lat zarabia pierwszy milion dolarów.
Pod koniec lat 20. powstają najważniejsze prace, w tym najbardziej dziś znana, czyli „Autoportret” nazywany także „Kobietą w zielonym bugatti”. W roku 1933 malarka ponownie wychodzi za mąż – tym razem za kolekcjonera jej prac, barona Raoula Kuffnera.
Z uwagi na żydowskie pochodzenie ojca, po „nocy kryształowej” emigruje do Stanów Zjednoczonych. Ameryka nie przyjmuje sztuki Łempickiej tak dobrze jak Europa. Po wojnie zaś i w Europie art déco ustępuje już miejsca surrealizmowi i abstrakcji. W roku 1978 Łempicka przenosi się do Cuernavaca w Meksyku.
W lutym roku 2020 na aukcji w domu aukcyjnym Christie’s w Londynie obraz Łempickiej „Portret Marjorie Ferry” zostaje sprzedany za 16 380 000 funtów. Zyskuje tym samym miano najdrożej sprzedanego polskiego obrazu w historii (detronizując „La Tunique Rose” tej samej autorki).
Według życzenia artystki, po jej śmierci ciało skremowano, a prochy rozrzucono z helikoptera nad wulkanem Popocatépetl.
Korzystano z: culture.pl, wiadomosci.wp.pl, czasnawnetrze.pl, Giles Neret „Lempicka”.