STEFAN NORBLIN
Artysta plastyk, grafik, malarz, ilustrator, projektant wnętrz i mody, dekorator rezydencji indyjskich maharadżów.
Ur. 26.06.1892 w Warszawie – zm. 12.08.1952 w San Francisco.
Stefan Norblin studiuje malarstwo w Antwerpii i Dreźnie. Po wybuchu II wojny światowej przedostaje się z Warszawy przez Rumunię, Turcję i Irak do Indii. Ostatecznie, w roku 1941 dociera do Bombaju.
7 lutego 1944 roku wielką wystawę prac Norblina organizuje nadzwyczaj prestiżowe Sir Cowasji Jehangir Hall. Dzięki temu ekspozycja przyciąga miejscowe elity. Wiele wskazuje na to, że wtedy właśnie malarz poznaje maharadżę Jodhpuru Umaida Singha. W rezultacie ten ostatni zleca Norblinowi wykonanie serii malowideł. Mają one zdobić wnętrze pałacu Umaid Bhawan, czyli jednej z najbardziej wystawnych rezydencji w całych Indiach. Czym okazała się wyżej wspomniana „seria malowideł”? Norblin dekoruje ni mniej, ni więcej, a… 347 pałacowych komnat. Czyni to w stylu art deco, a także łącząc europejski styl z motywami wschodnimi.
Po zakończeniu prac opuszcza Indie i decyduje się na przeprowadzkę do Ameryki. W tym okresie życia zajmuje się malarstwem portretowym. W wieku 52 lat ginie śmiercią samobójczą.
Prochy Stefana Norblina zostają przeniesione z San Francisco na Cmentarz Powązkowski w Warszawie w roku 2012.
Korzystano z: culture.pl, weranda.pl, Piotr Kłodkowski Imperium boga Hanumana oraz dokument Chitraanjali. Stefan Norblin w Indiach w reż. Małgorzaty Skiby
Foto: commons.wikimedia.org