Jerzy Sołtan

JERZY SOŁTAN

Architekt, współpracownik Le Corbusiera, profesor na Uniwersytecie Harvarda, poliglota.

Ur. 6.03.1913 w Prezmie (dzisiejsza Łotwa) – zm. 16.09.2005 w Bostonie.

W latach 1931-1935 studiuje architekturę na Politechnice Warszawskiej. Podczas kampanii wrześniowej trafia do obozu jenieckiego, gdzie zajmuje się tłumaczeniem książki Le Corbusiera „Quand les Cathedrales Etient Blanches”. Pozostaje w kontakcie korespondencyjnym z samym autorem, wizjonerem, prawdziwą sławą światowej architektury modernizmu.

Po wojnie wyjeżdża do Francji. Kontynuuje studia i po pewnym czasie zostaje bliskim współpracownikiem Charlesa-Édouarda Jeanneret-Grisa, czyli właśnie Le Corbusiera.

Warszawianka sport complex in Warsaw, Poland. Tennis court building, state as of 2004. The complex was designed by Jerzy Sołtan with associates in 1950s and built in years 1956–1972, aut. Blazej Pindor, CC BY 3.0

Po kilku latach Jerzy Sołtan powraca do Polski i podejmuje pracę w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, a ściśle mówiąc – organizuje Wydział Architektury Wnętrz. Gromadzi wokół siebie zarówno architektów jak i artystów różnych dziedzin. Wspólnie tworzą awangardowe projekty architektoniczne, wnętrzarskie i designerskie. Grupa stosuje „technikę integracyjną” łączącą różne dyscypliny artystyczne i projektowe.

Od końca lat pięćdziesiątych prowadzi wykłady na Uniwersytecie Harvarda w Cambridge w Stanach Zjednoczonych, jednej z najlepszych, jeśli nie najlepszej, spośród szkół wyższych świata. Z uczelnią związany jest od 1961 roku jako profesor wizytujący, zaś od roku 1965 jako profesor zwyczajny. W latach 1967-1974 pełni także funkcję dziekana Wydziału Architektury i Urbanistyki.

W 1979 roku przechodzi na emeryturę. Umiera w 2005 roku w Bostonie.

Korzystano z: culture.pl, pl.wikipedia.org, sztuka-architektury.pl

ARCHITEKTURA