STANISŁAW SKROWACZEWSKI
Dyrygent i kompozytor, najwybitniejszy na świecie interpretator muzyki Brucknera, długoletni dyrygent i dyrektor artystyczny Minneapolis Symphony Orchestra, dyrygent Hallé Orchestra w Manchesterze i tokijskiej Yomiuri Nippon Symphony Orchestra.
Ur. 3.09.1923 we Lwowie – zm. 21.02.2017 w St. Louis Park w stanie Minnesota.
Początkowo, od wczesnych lat dziecięcych, kształci się w grze na fortepianie i skrzypcach. Jako trzynastolatek występuje na estradzie jako dyrygent i pianista w III Koncercie fortepianowym Beethovena.
Nieszczęśliwie, podczas II wojny światowej, doznaje urazu dłoni, co uniemożliwia mu swobodną grę na instrumencie. W następstwie tych wydarzeń skupia się na komponowaniu i dyrygenturze.
Dwa lata po wojnie zaczyna naukę kompozycji u Nadii Boulanger w Paryżu. Współtworzy „awangardową wobec dyktatury awangardy” grupę kompozytorską Le Zodiaque postulującą m.in. eksplorację własnych korzeni kulturowych. Dyryguje kolejno: w Filharmonii Wrocławskiej, Filharmonii Śląskiej (tutaj jest również dyrektorem artystycznym), Filharmonii Krakowskiej, a także warszawskiej Filharmonii Narodowej.
Zdobywa nagrody w znaczących międzynarodowych konkursach kompozytorskich: m.in. w Liège za „III Kwartet smyczkowy” i Konkursie im. Szymanowskiego za „Uwerturę 1947”. Złoty medal w 1956 roku na Konkursie Kompozytorskim w Moskwie przynosi mu „Suita symfoniczna”. W tym samym roku Skrowaczewski wygrywa również Międzynarodowy Konkurs Dyrygencki w Rzymie. Te właśnie sukcesy bez wątpienia ostatecznie przynoszą mu zainteresowanie światowych orkiestr.
USA
Debiutuje w Stanach Zjednoczonych z Cleveland Orchestra w roku 1958. Wrażenie, które wywołuje, objawia się w konsekwencji falą zaproszeń z całych Stanów. Pod batutą Skrowaczewskiego koncertuje wkrótce New York Philharmonic, Pittsburgh Symphony oraz Cincinnati Symphony. W 1960 polski dyrygent rozpoczyna długi, bo aż dwudziestoletni, okres pracy jako dyrektor artystyczny Minneapolis Symphony Orchestra.
Zapraszany przez Berliner Philharmoniker, Wiener Symphoniker, London Symphony Orchestra, The Philharmonia Orchestra, NHK Symphony Orchestra, Concergebouworkestr, Orchestre Nationale de France, Wiener Staatsoper i Metropolitan Opera występuje na najważniejszych scenach muzycznego świata.
W latach 1984-91 zajmuje stanowisko głównego dyrygenta Hallé Orchestra w Manchesterze.
Za interpretacje symfonii Brucknera otrzymuje Złoty Medal Towarzystwa Mahlerowsko-Brucknerowskiego, natomiast za popularyzację muzyki współczesnej wraz z Minnesota Orchestra – pięciokrotnie Nagrodę Amerykańskiego Stowarzyszenia Kompozytorów, Autorów i Wydawców ASCAP.
W latach 2007-2010 jest dyrygentem honorowym tokijskiej Yomiuri Nippon Symphony Orchestra.
Trzeba zauważyć, że dyryguje do końca długiego, pięknego muzycznego życia.
Korzystano z: nospr.org.pl, „Dyrygenci, którzy wstrząsnęli światem” cykla audycji Przemysława Psikuty Radia Chopin
Foto: Conductor Stanisław Skrowaczewski after a concert in Tokyo, Japan, in October 2011, aut. Steffen Wurzel, CC BY-SA 3.0