ROMAN POLAŃSKI

Reżyser, scenarzysta, aktor i producent filmowy.

Ur. 18.08.1933 w Paryżu.

Rajmund Roman Thierry Polański w wieku 3 lat przyjeżdża z rodziną do Polski. Trzy lata później wybucha II wojna światowa. W efekcie cała rodzina trafia do krakowskiego getta. Po wojnie młody Roman uczy się w szkole plastycznej w Krakowie.

Pierwszą pracę zdobywa w wieku 13 lat – gra w sztukach radiowych, dzięki czemu zwraca na siebie uwagę Andrzeja Wajdy. Reżyser obsadza go w swoim debiutanckim filmie „Pokolenie”.

Studiuje w Łódzkiej Szkole Filmowej i jeszcze jako student zdobywa medal i sławę dzięki krótkometrażowemu filmowi „Dwaj ludzie z szafą”. Już pierwszy z jego filmów pełnometrażowych – psychologiczny dramat „Nóż w wodzie” – zostaje nominowany do Oscara za najlepszy film nieanglojęzyczny. Autorami scenariusza są: Polański, Jerzy Skolimowski i Jakub Goldberg. Muzykę – fantastyczną, wciąż wydawaną jako osobny album – komponuje jazzman Krzysztof Komeda Trzciński.

Roman Polanski et Emmanuelle Seigner au festival de Cannes, 1992, aut. Georges Biard, CC BY-SA 3.0

Wyjeżdża do Francji, później do Wielkiej Brytanii. W roku 1968 w Hollywood Roman Polański realizuje jeden ze swoich najważniejszych filmów – „Dziecko Rosemary” (2 nominacje do Oscara, 1 przyznany). Później powstają m.in. „Chinatown” (11 nominacji do Oscara, 1 przyznany, 7 nominacji do Złotych Globów, 4 przyznane), „Tess” (6 nominacji do Oscara, 3 przyznane) i „Pianista” (3 Oscary).

Korzystano n.in. z: culture.pl, film „Polański, Horowitz. Hometown” z roku 2021

KINO, TEATR, SCENA