EWDOKSIA PAPUCI-WŁADYKA
Specjalistka w dziedzinie archeologii śródziemnomorskiej, znawczyni historii sztuki starożytnej, kierownik prac archeologicznych na stanowiskach Nea Pafos na Cyprze oraz Koszary w Ukrainie, wykładowczyni, popularyzatorka nauki.
Ur. w roku 1953 w Krościenku na Podkarpaciu.
Pani profesor Ewdoksia Papuci-Władyka jest córką powojennych greckich migrantów, którzy poznali się już w Polsce. Przychodzi na świat w Krościenku, tym bieszczadzkim, nad rzeką Strwiąż, której to wody uchodzą do Morza Czarnego.
Kształci się na Uniwersytecie Jagiellońskim, gdzie kończy studia w roku 1977 z wyróżnieniem. Tutaj też w roku 1986 broni pracy doktorskiej, a w roku 2003 obejmuje profesurę w Instytucie Archeologii UJ.
Od lat osiemdziesiątych jest stałym członkiem Polskiej Misji Archeologicznej w Nea Pafos na Cyprze, prowadzonej przez Centrum Archeologii Śródziemnomorskiej UW.
KOSZARY I PAFOS
W roku 2000 Ewdoksia Papuci-Władyka przejmuje kierownictwo polsko-ukraińskiej ekspedycji archeologicznej w Koszarach i prowadzi ją aż do roku 2008. Koszary to współcześnie wieś położona kilkadziesiąt kilometrów na wschód od Odessy, nad Morzem Czarnym. Kilkudziesięcioro naukowców z UJ i Muzeum Archeologicznego Ukraińskiej Akademii Nauk eksploruje tu każdego lata cały zespół stanowisk. Później – już poza sezonem wykopalisk – przeprowadzane są analizy zebranego materiału. Na stanowisko składają się pozostałości po greckim mieście-państwie Olbia – między innymi zabudowania mieszkalne, kopiec ofiarny i nekropolia. Ośrodek ten, datowany na V-III wiek przed naszą erą, był jedną z najważniejszych greckich kolonii tej części Morza Czarnego.
W latach 2009-2010 jest kierownikiem polskiej części ukraińsko-rosyjsko-polskiej ekspedycji archeologicznej, która bada antyczne stanowisko Zawietnoje, czyli zaplecze wiejskie greckiej kolonii Akra.
W roku 2011 zostaje kierownikiem trwającego pełną dekadę Paphos Agora Project. Celem przedsięwzięcia jest badanie głównego placu publicznego wspomnianego wyżej miasta Nea Pafos na Cyprze. Nawiasem mówiąc, w roku 2025 obchodzimy już sześćdziesiąta rocznicę działalności polskich archeologów w Pafos.
Profesor Papuci-Władyka szczególnie interesuje się starożytną grecką ceramiką i malarstwem wazowym.
W latach 2015-2019 zajmuje stanowisko prezesa International Association for Research on Pottery of the Hellenistic Period, jest członkinią Archaiologike Etairia w Atenach, oraz Society of Cypriot Studies w Nikozji. W roku 2022 zostaje odznaczona Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski.
Korzystano m.in. z: archeo.uj.edu.pl, pcma.uw.edu.pl, wywiad Marcina Żyły z Ewdoksią Papuci-Władyką w „Spotkania z Zabytkami” 7/2023 – polecamy.