Wiesław Nowiński foto via commons.wikimedia.org, aut. Adrian Tync, CC BY-SA 4.0
Wiesław Nowiński foto via commons.wikimedia.org, aut. Adrian Tync, CC BY-SA 4.0

WIESŁAW NOWIŃSKI

Naukowiec, wynalazca, twórca nowatorskich atlasów mózgu, wykładowca uczelni w Singapurze, Chinach i USA.

Ur. 24.07.1953 w Tomaszowie Mazowieckim.

Studiuje na Wydziale Elektroniki Politechniki Warszawskiej, następnie doktoryzuje się na Politechnice Łódzkiej. Habilitację otrzymuje w PAN, dzięki pracy nad współbieżną rekonstrukcją obrazów w tomografii komputerowej.

W 1991 wyjeżdża do Singapuru. Tutaj właśnie, przez kolejnych 20 lat, pracuje w Agencji do Spraw Nauki, Technologii i Badań oraz jako profesor w Nanyang Technological University. Wykłada także w Harbin Institute of Technology w Chinach i University of Washington Medical Center w USA.

Do najważniejszych osiągnięć Nowińskiego należą pionierskie rozwiązania dotyczące atlasów mózgu. Znalazły one zastosowanie w neurochirurgii, neuroradiologii, neurologii, mapowaniu mózgu, a także edukacji medycznej.

Wiesław Nowiński, rys. © md
Wiesław Nowiński, rys. © md

Jest twórcą najbardziej zaawansowanego, zawierającego ponad 2000 elementów, trójwymiarowego atlasu mózgu. Za to właśnie w 2009 roku otrzymuje „radiologicznego Oscara” magna cum laude od Radiological Society of North America. Jako pierwszy wprowadza elektroniczne atlasy mózgu do neurochirurgii. Dzisiaj są one wykorzystywane w ponad 1200 stacjach neurochirurgicznych i szpitalach całego świata.

Wiesław Nowiński ma w dorobku prawie 600 publikacji naukowych i ponad 70 przyznanych patentów. Co więcej – jest założycielem trzech firm hi-tech.

Jest laureatem kilkudziesięciu nagród naukowych, w tym prestiżowych wyróżnień od Radiological Society of North America, European Congress of Radiology, a także American Society of Neuroradiology. W 2012 roku zostaje laureatem statuetki „Wybitny Polak” w kategorii Nauka. Rok późnej otrzymuje tytuł „Pioniera Medycyny” od Society for Brain Mapping and Therapeutics (USA). W 2014 zostaje nominowany do ścisłej trójki laureatów w kategorii „Całokształt twórczości” Europejskiego Wynalazcy Roku, czyli konkursie organizowanym przez Europejski Urząd Patentowy. Warto zauważyć, że to najwyższy wynik Polaka w historii konkursu.

Korzystano m.in. z: wybitnypolak.pl, slaskifestiwalnauki.pl, www.wieslawnowinski.com

ODKRYWCY I WYNALAZCY