Jerzy Lenczowski
Jerzy Lenczowski /George Lenczowski

JERZY LENCZOWSKI, GEORGE LENCZOWSKI

Prawnik, dyplomata, profesor akademicki, światowy ekspert w dziedzinie polityki bliskowschodniej.

Ur. 2.02.1915 w Petersburgu – zm. 19.02.2000 w Berkeley.

Przychodzi na świat w 1915 roku w polskiej rodzinie mieszkającej w Petersburgu. Tuż przed wybuchem wojny z Rosją, po zakończeniu I wojny światowej, ucieka wraz z rodziną do Polski. W konsekwencji studia rozpoczyna już w kraju, na wydziale prawa UW, kończy natomiast doktoratem na Uniwersytecie w Lille. Niestety, dwa lata później wybucha wojna.

Pracuje jako dyplomata z ramienia polskiego rządu, przez jakiś czas przebywa w Niemczech i na Bliskim Wschodzie. W 1945 roku emigruje do Stanów Zjednoczonych, gdzie wkrótce pełni funkcję specjalisty w International Broadcasting Division przy amerykańskim Departamencie Stanu. Następnie, w 1952 roku, dołącza do Uniwersytetu Kalifornijskiego w Berkeley.

W połowie lat 60. jest wiceprzewodniczącym uniwersyteckiego departamentu nauk politycznych. Co więcej – jako jeden z pierwszych uznanych amerykańskich badaczy specjalizuje się w problematyce Bliskiego Wschodu.

Pisze liczne książki i artykuły naukowe, m.in. dzieła The Middle East in World Affairs z 1952 roku. Książka, przetłumaczona na język arabski, perski i chiński, aż do lat 80. stanowi standardowy podręcznik wiedzy z zakresu polityki bliskowschodniej. Natomiast inna praca Lenczowskiego: „American Presidents and the Middle East” jest ważną, cenioną za rzetelne podejście do tematu, pozycją poruszającą kwestię zaangażowania Ameryki na Bliskim Wschodzie.

W 1988 roku grupa dwudziestu akademików z różnych krajów w dowód uznania dla Lenczowskiego tworzy zbiór esejów. Wydaje go pod tytułem „Ideology and Power in the Middle East: Essays in Honor of George Lenczowski”.

Korzystano n.in.  z: berkeley.edu, john-lenczowski.com, poles.org