Krysiński

TOMASZ KRYSIŃSKI

Konstruktor helikopterów, dyrektor Airbus Helicopters ds. badań, innowacji i rozwoju, naczelny konstruktor najszybszego wówczas śmigłowca świata – X3. Autor książek dotyczących mechaniki śmigłowców.

Ur. w Łodzi.

Studiuje na Politechnice Łódzkiej. Po ukończeniu studiów wyjeżdża do Francji. Kontynuuje naukę w Ecole Nationale Supérieure d’Arts et Métiers, następnie w Ecole Nationale Supérieure des Pétroles et des Moteurs. Rozpoczyna pracę jako stażysta w Airbus Helicopters. Jest pierwszym polskim pracownikiem firmy. Z czasem sukcesywnie awansuje.

Jest jednym z projektantów specjalistycznych części wykorzystywanych w nowoczesnych francuskich śmigłowcach. Pośród wielu przykładów znajdziemy m.in. wirniki do Caracala i Tigera, innowacyjny autopilot pozwalający na korektę lotu śmigłowca podczas wykorzystania broni zamontowanej na pokładzie, a także zawieszenie amortyzujące do śmigłowców. Jednym z najważniejszych osiągnięć zawodowych Krysińskiego jest najszybszy helikopter na świecie, czyli X3, którego jest naczelnym konstruktorem.

W wywiadzie dla Gazety Wyborczej wspomina: „Rok 2007, siedziba Eurocoptera pod Marsylią. – Było już późno wieczorem, gdy zauważyłem, że w pokoju jednego z naszych projektantów Philippe’a Roescha pali się światło. Pokazał mi rysunek maszyny, nad którą zastanawiał się od pół roku. Zdecydowałem: Robimy to.”

Ma w dorobku 12 patentów, ponadto trzy książki dotyczące mechaniki śmigłowców.

W 2016 roku zostaje laureatem konkursu „Wybitny Polak we Francji”, organizowanego przez Ambasadę RP w Paryżu.

Korzystano z: innpoland.pl, rp.pl, wybitnypolak.pl

Foto: Tomasz Krysinski, Airbus, Forum 75 Special Session 10, CC BY-SA 4.0

POLACY DLA FRANCJI