Tadeusz Krwawicz, Narodowe Archiwum Cyfrowe, domena publiczna
Tadeusz Krwawicz, Narodowe Archiwum Cyfrowe, domena publiczna

TADEUSZ KRWAWICZ

Lekarz uznawany za jednego z najwybitniejszych okulistów XX wieku, pionier wykorzystania krioterapii w chirurgii okulistycznej, autor metody leczenia zaćmy zwanej później „metodą Krwawicza”.

Ur. 15.01.1910 we Lwowie – zm. 17.08.1988 w Lublinie.

KRAKÓW I LWÓW

Studia rozpoczyna na kierunku górniczym krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej, jednocześnie pracując jako prefekt w Bursie Rzemieślniczo-Rękodzielnej. Fascynuje go jednak medycyna i w 1832 roku przenosi się na studia medyczne na lwowskim Uniwersytecie Jana Kazimierza. Zdobywa tu tytuł lekarza i doktoryzuje się. Po studiach krótko pracuje w Zakładzie Histologii, zostaje asystentem w Klinice Okulistycznej.

LUBLIN

Podczas drugiej wojny światowej Tadeusz Krwawicz nie opuszcza kliniki, leczy chorych i rannych. W 1944 roku zostaje powołany w szeregi II Armii Wojska Polskiego, najpierw do szpitala garnizonowego, a później do nowo utworzonego szpitala okręgowego w Lublinie.

Po wojnie otrzymuje pracę w tworzonym właśnie Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej i organizuje oddział okulistyki dziecięcej w Szpitalu Dzieciątka Jezus.

W klinice uniwersyteckiej zajmuje się głównie patologią rogówki.

METODA KRWAWICZA

Jednym z najważniejszych osiągnięć Krwawicza jest wprowadzenie kriochirurgii i krioterapii do praktyki okulistycznej. Takie praktyki przy operacji zaćmy otrzymują nazwę „metody Krwawicza”. Później krioterapia wykorzystywana jest także w wirusowych schorzeniach oka, w jaskrze i chorobach nowotworowych.

Wynalezienie powyższej metody przynosi Krwawiczowi międzynarodowej uznanie w świecie okulistyki. Również dzięki temu, na kongresie na Florydzie w 1966 roku, zostaje mianowany pierwszym prezesem Międzynarodowego Towarzystwa Kriooftalmologii. Działa też w Międzynarodowym Stowarzyszeniu Kriookulistyki, Amerykańskim Instytucie Barraquera, Niemieckiej Akademii Nauk Przyrodniczych Leopoldina, Narodowym Instytucie Badań Okulistycznych w Wenezueli i w Towarzystwach Okulistycznych: Brytyjskim, Bułgarskim, Francuskim oraz Węgierskim.

Dorobek naukowy Tadeusza Krwawicza obejmuje 194 prace badawcze.

Do końca życia profesor Krwawicz prowadzi praktykę lekarską. Umiera w wieku 78 lat, w następstwie choroby serca.

Korzystano m.in. z: pan-ol.lublin.pl, klubjagiellonski.pl

Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe, domena publiczna

MEDYCYNA