TADEUSZ KRWAWICZ
Lekarz uznawany za jednego z najwybitniejszych okulistów XX wieku, pionier wykorzystania krioterapii w chirurgii okulistycznej, autor metody leczenia zaćmy zwanej później „metodą Krwawicza”.
Ur. 15.01.1910 we Lwowie – zm. 17.08.1988 w Lublinie.
KRAKÓW I LWÓW
Studia rozpoczyna na kierunku górniczym krakowskiej Akademii Górniczo-Hutniczej, jednocześnie pracując jako prefekt w Bursie Rzemieślniczo-Rękodzielnej. Fascynuje go jednak medycyna i w 1832 roku przenosi się na studia medyczne na lwowskim Uniwersytecie Jana Kazimierza. Zdobywa tu tytuł lekarza i doktoryzuje się. Po studiach krótko pracuje w Zakładzie Histologii, zostaje asystentem w Klinice Okulistycznej.
LUBLIN
Podczas drugiej wojny światowej Tadeusz Krwawicz nie opuszcza kliniki, leczy chorych i rannych. W 1944 roku zostaje powołany w szeregi II Armii Wojska Polskiego, najpierw do szpitala garnizonowego, a później do nowo utworzonego szpitala okręgowego w Lublinie.
Po wojnie otrzymuje pracę w tworzonym właśnie Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej i organizuje oddział okulistyki dziecięcej w Szpitalu Dzieciątka Jezus.
W klinice uniwersyteckiej zajmuje się głównie patologią rogówki.
METODA KRWAWICZA
Jednym z najważniejszych osiągnięć Krwawicza jest wprowadzenie kriochirurgii i krioterapii do praktyki okulistycznej. Takie praktyki przy operacji zaćmy otrzymują nazwę „metody Krwawicza”. Później krioterapia wykorzystywana jest także w wirusowych schorzeniach oka, w jaskrze i chorobach nowotworowych.
Wynalezienie powyższej metody przynosi Krwawiczowi międzynarodowej uznanie w świecie okulistyki. Również dzięki temu, na kongresie na Florydzie w 1966 roku, zostaje mianowany pierwszym prezesem Międzynarodowego Towarzystwa Kriooftalmologii. Działa też w Międzynarodowym Stowarzyszeniu Kriookulistyki, Amerykańskim Instytucie Barraquera, Niemieckiej Akademii Nauk Przyrodniczych Leopoldina, Narodowym Instytucie Badań Okulistycznych w Wenezueli i w Towarzystwach Okulistycznych: Brytyjskim, Bułgarskim, Francuskim oraz Węgierskim.
Dorobek naukowy Tadeusza Krwawicza obejmuje 194 prace badawcze.
Do końca życia profesor Krwawicz prowadzi praktykę lekarską. Umiera w wieku 78 lat, w następstwie choroby serca.
Korzystano m.in. z: pan-ol.lublin.pl, klubjagiellonski.pl
Foto: Narodowe Archiwum Cyfrowe, domena publiczna