KAZIMIERZ KWIATKOWSKI „KAZIK”
Architekt i konserwator zabytków. Uratował przed zniszczeniem Hoi An – jedno z najczęściej odwiedzanych przez turystów miast w Indochinach – wietnamską perłę Azji Środkowo-Wschodniej oraz świątynie My Son.
Ur. 2.07.1944 w Lublinie – zm. 1997 w Hue w Wietnamie.
W 1980 roku trafia do Wietnamu jako ochotnik. Zapoznawszy się z planami władz miasta Hoi An dotyczącymi jego modernizacji, apeluje o zachowanie istniejącej architektury z odrestaurowaniem wszystkich detali. Ostatecznie komunistyczne władze przystają na propozycję. Dzięki temu odnowione według wskazówek Kwiatkowskiego miasto trafia na listę UNESCO i zaczyna przyciągać turystów z całego świata.
Być może najważniejszym osiągnięciem Kwiatkowskiego jest otoczenie ochroną zabytkowego kompleksu 70 świątyń hindustycznych związanych z niegdyś licznym ludem Czamów, mianowicie My Son – co pozwala zachować ginącą z czasem pamięci o kulturze tej grupy etnicznej.
Podobne działania prowadzi w Hue, czyli dawnej stolicy Wietnamu. Przez całe życie codziennie dogląda wykopalisk, często mieszka w dżungli, unika hoteli, je skromnie. Trzykrotnie choruje na malarię. Niestety, w wieku zaledwie 53 lat umiera w Hue na zawał serca.
10 lat później w Hoi An staje pamiątkowy pomnik, przy którym do dziś pojawiają się kadzidła i kwiaty.
Tablice pamiątkowe pojawiają się w Purpurowym Zakazanym Mieście w Hue i w sanktuarium w My Son. W 20. rocznicę śmierci zostaje wydana w trzech językach publikacja Jacka Zygmunta Matuszaka pt. „Kazimierz Kwiatkowski (1944-19970). Wspomnienie niezwykłego człowieka.”
Korzystano m.in. z: culture.pl