Jan i Bronisława Szychowscy, 1936, zbiory NAC, domena publiczna
Jan i Bronisława Szychowscy, 1936, zbiory NAC, domena publiczna

JAN SZYCHOWSKI, JUAN SZYCHOWSKI

Polski emigrant w Argentynie, wynalazca, założyciel jednego z wiodących przedsiębiorstw produkujących yerba mate, konstruktor pełnej linii produkcyjnej.

Ur. 28.02.1890 w Borszczowie – zm. 13.05.1960 w La Cachuera w Argentynie.

Jako dziecko wyjeżdża wraz z rodziną do Argentyny, ostatecznie trafia do oddalonej od większych miast osady Apostoles. Znajduje tu pracę jako pomocnik kowala. Już w wieku 18 lat otwiera własną kuźnię. Po kilku latach wyrusza z ojcem do Buenos Aires, licząc na znalezienie bardziej dochodowej pracy i przeniesienie całej rodziny do miasta. Wtedy jednak pojawia się informacja o rozpoczęciu wojny światowej i Szychowscy z tych planów rezygnują.

Jan Szychowski poznaje w stolicy działanie precyzyjnych maszyn tokarskich, zdobytą wiedzę wykorzystuje po powrocie do domu. Własnoręcznie buduje całą pracownię mechaniczną, nie sprowadzając żadnych części do swoich urządzeń. Rodzi się w nim prawdziwa konstrukcyjna pasja, tworzy m.in. maszyny do obróbki ryżu, młyn przetwarzający maniok na krochmal i sortownicę tnącą dodatkowo gałązki i liście yerba mate do formy umożliwiającej jej zaparzenie.

Apostoles Szychowski

Właśnie ta ostatnia maszyna przynosi dochód i rozgłos całej rodzinie Szychowskich. Jan zakłada przedsiębiorstwo produkujące yerba mate. Od zasiania roślin, przez ich obróbkę, aż po sprzedaż – wszystkim zajmuje się jedna familia. W celu dalszej ekspansji firmy Szychowski podejmuje współpracę z innymi polskimi emigrantami, a następnie buduje kanał doprowadzający wodę do fabryki.

Cała produkcja odbywa się ręcznie do połowy lat 30., kiedy to Jan opracowuje i buduje całą linię produkcyjną. Yerba mate Szychowskich zyskuje też nowe, biało-czerwone opakowania. Po śmierci Jana rodzina kontynuuje biznes, buduje markę „Amanda”.

Apostoles Szychowski

Kilka kilometrów od Apostoles, na terenie farmy, działa niewielkie acz zadbane Museo Historico Juan Szychowski.

Korzystano m.in. z: chatkazyerbamate.pl, yerbamanda.com.ar, materiały informacyjne Ambasady RP w Buenos Aires.

POLACY DLA ARGENTYNY