Jan Szychowski
Jan Szychowski

JAN SZYCHOWSKI (JUAN SZYCHOWSKI)

Polski emigrant w Argentynie, wynalazca, założyciel jednego z wiodących przedsiębiorstw produkujących yerba mate, konstruktor całej linii produkcyjnej.

Ur. 28.02.1890 w Borszczowie – zm. 13.05.1960 w La Cachuera w Argentynie.

Jako dziecko wyjeżdża wraz z rodziną do Argentyny, ostatecznie trafia do oddalonej od miast osady Apostoles. Znajduje pracę jako pomocnik kowala. Już w wieku 18 lat Jan Szychowski otwiera własny zakład kowalski. Po kilku latach wyrusza z ojcem do Buenos Aires, licząc na znalezienie bardziej dochodowej pracy i przeniesienie całej rodziny do miasta. Wtedy jednak pojawia się informacja o rozpoczęciu wojny światowej i Szychowscy rezygnują z planów.

Jan poznaje w Buenos Aires działanie precyzyjnych maszyn tokarskich, co wykorzystuje po powrocie do domu. Buduje własnoręcznie całą pracownię mechaniczną, nie sprowadzając żadnych części do swoich urządzeń. Rodzi się w nim prawdziwy geniusz konstrukcyjny, tworzy m.in. maszyny do obróbki ryżu, młyn przetwarzający maniok na krochmal i sortownicę tnącą gałązki i liście yerba mate do formy umożliwiającej jej zaparzenie.

To ta ostatnia maszyna przynosi dochód i rozgłos całej rodzinie Szychowskich. Jan zakłada przedsiębiorstwo produkujące yerba mate. Od zasiania roślin, przez ich obróbkę, aż po sprzedaż – wszystkim zajmuje się jedna rodzina. W celu dalszej ekspansji firmy podejmuje współpracę z innymi polskimi emigrantami, a następnie buduje kanał doprowadzający wodę do fabryki.

Cała produkcja odbywa się ręcznie do połowy lat 30., kiedy to Jan opracowuje i buduje całą linię produkcyjną. Yerba mate Szychowskich zyskuje też nowe, biało-czerwone opakowania.

Po śmierci Jana rodzina kontynuuje prowadzenie firmy i nadaje marce nazwę „Amanda”. Dziś „Amanda” jest jednym z czołowych przedsiębiorstw produkujących yerba mate na świecie.

Korzystano z: chatkazyerbamate.pl

Foto:  Muzeum Jana Szychowskiego w Cachuera lavozdepolonia.com.ar

POLACY DLA ARGENTYNY