JOSEPH CONRAD, JÓZEF KONRAD KORZENIOWSKI

Światowej sławy pisarz i publicysta. Autor m.in. „Lorda Jima” i „Jądra ciemności”.

Ur. 03.12.1857 w Berdyczowie (obecnie Ukraina) – zm. 03.08.1924 w  Bishopsbourne w Anglii.

Przychodzi na świat jako Józef Teodor Konrad Korzeniowski, swój późniejszy literacki pseudonim, czyli Joseph Conrad – tworzy z pierwszego i trzeciego imienia. W wieku 8 lat, po śmierci rodziców na Syberii, przechodzi pod opiekę wuja, Konrada Korzeniowskiego.

W wieku 17 lat wyjeżdża do Marsylii w celu podreperowania słabego zdrowia, jednak szybko porzuca kurację i zaciąga się jako marynarz na statek handlowy. Po kilku latach przepracowanych w marynarce francuskiej jego pozwolenie na pobyt we Francji wygasa, przenosi się więc do Wielkiej Brytanii. Józef Korzeniowski spędza na morzu 17 lat. Kończąc karierę, posiada już patent kapitański marynarki brytyjskiej.

Zaczyna pisać. Mimo, że jego językiem ojczystym jest polski, a język francuski opanował w stopniu perfekcyjnym, decyduje się na tworzenie po angielsku, czyli w języku, który spośród tych trzech zna najsłabiej, i którego zaczął się uczyć dopiero w wieku 20 lat.

Pierwszą powieść wydaje w roku 1895, jest to książka pod tytułem „Szaleństwo Almayera”. Później pisze jeszcze 14 powieści i 8 tomów opowiadań. Do najważniejszych dzieł Conrada należą „Lord Jim” (1900 r.), „Jądro ciemności” (1902 r.) i „Nostromo” (1904 r.).

Pochowany na Canterbury City Cemetery w Anglii.

Korzystano z: dzieje.pl, polskieradio.pl, culture.pl

Foto: commons.wikimedia.org

LITERATURA