Jerzy Kulczycki
Jerzy Kulczycki

JERZY FRANCISZEK KULCZYCKI, GEORG FRANZ KOLSCHITZKI

Siedemnastowieczny tłumacz z języka tureckiego, założyciel jednej z pierwszych kawiarni w Wiedniu.

Ur. 1640 w Kulczycach – zm. 20.02.1694 w Wiedniu.

Sam Jerzy Franciszek Kulczycki nazywa siebie „rodowitym Polakiem z królewskiego polskiego wolnego miasta Sambora”.

Pracuje jako tłumacz w kantorze Kompanii Orientalnej w Belgradzie i dla stowarzyszenia kupców wiedeńskich dla handlu ze Wschodem, zna m.in. turecki i węgierski.

Jako kupiec towarów orientalnych przenosi się do Leopoldstadt pod Wiedniem.

W lipcu 1683 Wiedeń zostaje oblężony, a Kulczycki otrzymuje specjalną misję od głównodowodzącego obroną. Mianowicie ma się przebrać za tureckiego żołnierza i opuścić miasto, by dotrzeć do potencjalnych sojuszników z prośbą o pomoc. Przechodzi przez obóz Turków i dociera do księcia lotaryńskiego Karola V, następnie z pisemną odpowiedzią powraca do miasta. Dzięki temu zyskuje sławę i pieniądze, otrzymuje też prawa mieszczańskie i plac pod budowę domu. Zostaje mianowany „cesarskim tłumaczem języka tureckiego”.

Kolschitzki, mozaika, Laxenburger Straße 1-5, Wiedeń, aut.: Buchhändler, CC BY-SA 3.0
Kolschitzki, mozaika, Laxenburger Straße 1-5, Wiedeń, aut.: Buchhändler, CC BY-SA 3.0

Bo bitwie z Turkami Jan III Sobieski pozwala Kulczyckiemu wybrać sobie co tylko chce z tureckiego obozu. Ten wybiera… worki z ziarnami kawy.

Wykorzystuje prezent na niezwykły wówczas sposób – otwiera pierwsze wiedeńskie kawiarnie. Początkowo kawa nie cieszy się popularnością, później Kulczycki wpada na pomysł dosładzania jej miodem lub cukrem, następnie dodaje jeszcze mleka i podaje ze słodkimi wypiekami. Po latach Wiedeń zyskuje miano światowej stolicy kawiarń.

Korzystano m.in.  z: caffeprego.com.pl, wilanow-palac.pl

POLACY DLA AUSTRII