WALDEMAR JANUSZCZAK
Brytyjski historyk, krytyk i popularyzator sztuki, producent i prezenter telewizyjny polskiego pochodzenia. Dwukrotny laureat nagrody Critic of the Year – British Press Awards.
Ur. 12.01.1954 w angielskim Basingstoke.
Ojciec Waldemara pochodzi z polskiego wówczas Starego Sambora. Wojenne losy – zsyłka na Syberię, Persja, służba w armii brytyjskiej w Kenii i Palestynie, w roku 1947 sprowadzają go do Wielkiej Brytanii. Niestety, rok po narodzinach syna sam ginie w wypadku. Waldemar spędza wczesne dzieciństwo wraz z matką i rodzeństwem w obozach dla uchodźców, potem rodzina przenosi się do Reading. Dzięki zaprenumerowanemu przez mamę kolorowemu tygodnikowi „Knowledge” poznaje dzieła malarzy i rzeźbiarzy. Bakcyl zostaje połknięty i… w konsekwencji po latach nasz bohater kończy na University of Manchester historię sztuki.
KRYTYKA SZTUKI
Początek kwitnącej dziś w pełni kariery krytyka i popularyzatora sztuki to praca dla Guardiana. Waldemar Januszczak debiutuje na łamach pisma w roku 1977, dwa lata później jest już tu głównym krytykiem. W roku 1989 na siedem kolejnych lat obejmuje stanowisko redaktora naczelnego do spraw sztuki w Channel4. Od roku 1993 pisze o sztuce w The Sunday Times.
W latach dziewięćdziesiątych jest współtwórcą programu telewizyjnego Late Show w BBC Two oraz radiowego Kaleidoscope w BBC Radio 4.
W roku 1997 zakłada własną firmę produkującą filmy. Z uśmiechem na ustach po polsku opowiada o tym, że nazywa ją ZCZ Films, nawiązując do trudnego do wymówienia dla Brytyjczyków nazwiska Januszczak. W ciągu prawie trzech dekad powstaje kilkadziesiąt produkcji. Przedmiotem filmów jest twórczość poszczególnych artystów, okresy i prądy w sztuce, a także poszczególne jej aspekty (np. „Ugly beauty”).
Dzisiaj fantastyczne programy, w których Waldemar Januszczak prowadzi nas po mniej i bardziej znanych zakątkach świata sztuki, szczęśliwie znajdziemy w sieci. Są dostępne choćby w ramach cyklu Perspective na YouTube. Kto kocha sztukę, zna postać bohatera niniejszego biogramu, kto chciałby do świata sztuki wejść po raz pierwszy – to są niewątpliwie bardzo odpowiednie drzwi. W roku 2017 Waldemar Januszczak otrzymuje formalnie polskie obywatelstwo.
Korzystano m.in. z: waldemar.tv, tvp.pl, zcz.com, thetimes.com,
Foto: Allan Harris, 2012, CC BY-ND 2.0