RÓŻA JANUSZ

Autorka nagradzanego na świecie projektu SCOBY – biodegradowalnego, jadalnego materiału powstałego na bazie wyciągu z odpadów rolnych, który służy jako opakowanie na żywność.

W roku 2018 kończy wzornictwo przemysłowe w School of Form,czyli katedrze wzornictwa Uniwersytetu SWPS. W tym samym roku zostaje laureatką konkursu Make Me.

Jej niezwykły projekt pod nazwą SCOBY intryguje świat. Jest to biodegradowalny, jadalny materiał powstały na bazie wyciągu z odpadów rolnych, który służy jako opakowanie na żywność. Produkcja jest prosta i tania i nie wymaga żadnych zaawansowanych specjalistycznych urządzeń ani technologii. Róża Janusz prezentuje swój wynalazek w ramach London Design Festival, Brussels Design September, Bayern Design, Gdynia Design Days.

SCOBY to materiał „karmiony” wyciągiem z odpadów rolnych. Powstaje w wyniku fermentacji cukrów, tworząc membranę na powierzchni płynu (kombucha). Następnie tka swoją formę w obrębie naczynia, w którym rośnie przez nawarstwianie, podobnie do cebuli. Materiał opakowania ma właściwości membrany, przedłużającej trwałość produktu i może być zjedzona wraz z zawartością lub wyrzucona na kompost. Zamiast zaśmiecać środowisko, wzbogaca je.” Co więcej, do wzrostu nie wymaga światła ani gleby.

Róża Janusz wraz z Joshem Brito zakładają startup MakeGrowLab. W roku 2020 SCOBY pojawia się na rynku.

Róża Janusz jest laureatką Shining World Invention Award.

Korzystano z: sof.edu.pl, makegrowlab.com, dezeen.com, creative-conscience.org.uk

Foto: video School of Form Uniwersytetu SWPS.

ODKRYCIA I WYNALAZKI