Jan Beyzym, commons.wikimedia.org, aut. nieznany, domena publiczna
Jan Beyzym, commons.wikimedia.org, aut. nieznany, domena publiczna

JAN BEYZYM

Jezuicki misjonarz, inicjator budowy szpitala dla trędowatych na Madagaskarze, wieloletni opiekun chorych na trąd.

Ur. 15.05.1850 w Beyzymach Wielkich (Wołyń) – zm. 2.10.1912 na Madagaskarze.

Jako młody chłopak wraz z matką przeprowadza się do Kijowa. Po ukończeniu gimnazjum wyjeżdża do Galicji i wstępuje do nowicjatu oo. Jezuitów w Starej Wsi. Odbywa studia humanistyczne, filozoficzne i teologiczne.

W roku 1881 Jan Beyzym przyjmuje święcenia kapłańskie. W roku 1886 wyjeżdża do Chyrowa, gdzie przez kolejne lata jest wychowawcą młodzieży w Zakładzie Naukowo-Wychowawczym oo. Jezuitów.

W 1898 roku wyjeżdża na Madagaskar na misję. Pracuje tu pośród 150 trędowatych w leprozorium. Widząc skalę problemu, rozpoczyna kampanię na rzecz zebrania funduszy, pozwalających na zbudowanie szpitala. Udaje mu się zebrać 25 tys. franków, czyli tylko 5 tysięcy mniej niż jest przewidziane w projekcie.

Leprozorium – słowo oznaczające ośrodek dla dotkniętych trądem, pochodzi od łacińskiego „lepra”, przejętego bez zmian z greki, oznaczającego właśnie tę, do niedawna śmiertelną, chorobę.

"O. Jan Beyzym T. J. i Trędowaci na Madagaskarze" 1904, domena publiczna
„O. Jan Beyzym T. J. i Trędowaci na Madagaskarze” 1904, domena publiczna

Ostatecznie szpital zostaje oddany do użytku w roku 1911. Chorzy mają dostęp do bieżącej wody, co więcej – w obiekcie pracuje wykwalifikowany personel medyczny. Szpital składa się z dwóch budynków, apteki, kaplicy, a także domu dla pielęgniarzy i misjonarzy. Może pomieścić ogółem 200 chorych.

Podczas pracy ojciec Beyzym sam zaraża się trądem. Wkrótce potem zaś zapada na śmiertelną febrę. W konsekwencji, w wieku zaledwie 62 lat, umiera. Pochowany w Maranie koło Fianarantsoa na Madagaskarze.

W roku 2002 o. Beyzym zostaje beatyfikowany przez Jana Pawła II.

Korzystano m.in. z: „Polacy światu” Bolesława Orłowskiego, beyzym.pl

MEDYCYNA