MICHAŁ JAMIOŁKOWSKI, MICHELE JAMIOLKOWSKI
Inżynier budownictwa, wykładowca włoskich wyższych uczelni, jeden z ekspertów, którzy uratowali Krzywą Wieżę w Pizie.
Ur. 21.07.1932 w Stryju – zm. 15.06.2023 w Turynie.
Przychodzi na świat jako Michał Molda w Stryju (dzisiejsza Ukraina). Przez pierwsze pięć lat życia mieszka we Lwowie. Po wybuchu II wojny światowej trafia do Auschwitz, gdzie pozostaje aż do wyzwolenia obozu. Jako dwunastolatek usiłuje wrócić do Lwowa, zostaje jednak pojmany przez Rosjan na nowej granicy i przesłuchiwany przez polityczną przeszłość swojego ojca. W końcu dociera do Lwowa, ale na miejscu nie zastaje nikogo z rodzin. Wyjeżdża do Krakowa, gdzie spotyka swoją matkę. Razem udają się do Warszawy.
W stolicy kończy liceum, a następnie studia na Wydziale Geologii Uniwersytetu Warszawskiego.
W 1959 roku, już jako Michał Jamiołkowski (matka ponownie wyszła za mąż i oboje zmienili nazwisko), wyjeżdża do Włoch. Żeby móc zostać w Turynie na stałe przyjmuje włoskie obywatelstwo.
Podejmuje studia inżynierskie na politechnice w Turynie, zostaje asystentem, a w 1967 roku profesorem. Studiuje też w Massachussetts Institute of Technology i University of Texas w Austin.
W latach 1990-2001 jest przewodniczącym międzynarodowej komisji do spraw Krzywej Wieży w Pizie. W 1990 roku, kiedy odchylenie wieży zaczęło grozić jej zawaleniem, zamknięto ją dla zwiedzających. Komisji kierowanej przez Jamiołkowskiego udało się wyprostować wieżę o kilka stopni i wzmocnić ją na kolejne – jak się szacuje – 300 lat.
W 1994 roku zostaje prezydentem Międzynarodowego Związku Inżynierii Geotechnicznej, do którego należy około 90 państw z całego świata.
Od 2003 roku jest członkiem komisji ds. ochrony Wenecji przed podtopieniami, a od 2004 roku zasiada w konsorcjum ds. modernizacji dzwonnicy Św. Marka w Wenecji.
Korzystano z: wywiad Marka Ceglińskiego „Profesor Jamiolkowski: od koszykówki po ratowanie Krzywej Wieży w Pizie”,wprost.pl, dzieje.pl.
Foto: prof. Jamiolkowski podczas wykładu, 2013, AGI