IGOR MITORAJ
Rzeźbiarz, którego monumentalne prace zdobią kilkanaście miast świata.
Ur. 26.03.1944 w Oederan (Niemcy) – zm. 6.10.2014 w Paryżu.
Urodzony w Niemczech pod koniec II wojny światowej, jako syn polskiej robotnicy przymusowej i francuskiego jeńca wojennego. Po wojnie przyjeżdża z matką do Polski, osiedlają się w Grojcu koło Oświęcimia. Tutaj też spędza całe dzieciństwo.
Kończy Liceum Plastyczne w Bielsku-Białej, następnie studiuje malarstwo na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie pod kierownictwem Tadeusza Kantora.
Po ukończeniu studiów Igor Mitoraj w kraju wyjeżdża do Paryża, aby kontynuować naukę w Ecole Nationale Superieure des Beaux Arts. Przez pierwsze lata działalności artystycznej zajmuje się malarstwem i grafiką, później odkrywa zamiłowanie do rzeźby. Wystawa, która najszerzej otworzyła mu drzwi do kariery odbywa się w 1977 w galerii ArtCurial w Paryżu. Prezentuje na niej odlewane rzeźby z brązu i pierwsze monumentalne rzeźby z marmuru. Od wystawy w ArtCurial ma jeszcze 120 wystaw indywidualnych na całym świecie, a monumentalne twory jego rąk i wyobraźni stoją do dziś w reprezentacyjnych miejscach wielu miast, m.in. Paryża, Rzymu, Mediolanu, Lozanny, Londynu, Krakowa a także w USA czy Japonii.
PIETRASANTA
Przez większość roku Igor Mitoraj mieszka w Toskanii, na kilka miesięcy przenosi się do Paryża lub Prowansji. W roku 2001 zostaje honorowym obywatelem miasta Pietrasanta, gdzie ma swoją pracownię. Wszyscy go tu znają, nazywają „mistrzem”.
W 2005 roku roku rzeźba „Eros bendato” pojawia się na krakowskim rynku. Rzeźba przedstawiająca figury Maryi i Archanioła Gabriela trafia w roku 2007 do zbiorów Muzeów Watykańskich. W 2009 tworzy „Anielskie drzwi” do kościoła Matki Bożej Łaskawej w Warszawie prezentujące nietypowy wizerunek Madonny, w Rzymie natomiast wykonuje sześciometrowe wrota do Bazyliki Santa Maria degli Angeli e dei Martiri.
Spoczywa na cmentarzu w Pietrasanta.
W roku 2021, w Pietrasanta właśnie, rozpoczyna się budowa nowoczesnego Muzeum Igora Mitoraja. Placówka będzie zarządzana przez fundację, w której znajdą się: Ministerstwo Kultury Włoch, Urząd Miasta Pietrasanta i spadkobiercy artysty.
Korzystano z: culture.pl, tvn24.pl