Helena Rubinstein
Helena Rubinstein

HELENA RUBINSTEIN

Twórczyni światowej marki w branży kosmetycznej.

Ur. 24.12.1870 (lub 25.12.1872) w Krakowie – zm. 1.04.1965 w Nowym Jorku.

KRAKÓW

Helena Rubinstein pochodzi z biednej rodziny żydowskiej. Jej ojciec nie wyraża zgody na ślub z ubogim studentem medycyny, sam znajduje Helenie wybranka, starszego wdowca. W efekcie, córka buntuje się i wyjeżdża do Australii, do wuja.

AUSTRALIA

Pracuje w sklepie i opiekuje się dziećmi wujostwa. Wspomina, że nie znosi Australii ze względu na słońce, które ma zgubny wpływ na urodzę. Nie wychodzi z domu bez kapelusza z szerokim rondem czy też parasolki. Z Polski przywozi rozjaśniający krem Valaze, co pozwala jej wyróżniać się pośród opalonych Australijek.

Zaczyna własnoręcznie, w kuchni, przygotowywać krem. Od poznanej na pokładzie statku do Australii znajomej pożycza 250 funtów i otwiera salon piękności. Używa w nim tego właśnie kremu. Po paru latach wyjeżdża do Melbourne, gdzie rzesza kobiet zaczyna się interesować jej specyfikiem.

Wkrótce po otwarciu odwiedza ją reporterka z Sydney. Po ukazaniu się w artykułu w prasie, do Rubinstein przychodzą tysiące zamówień. Wówczas zaprasza do współpracy dra Lykusky’ego, czyli twórcę kremu Valaze. Helena Rubinstein wychodzi z przekonania, że kobiety nie uwierzą w jakość niczego, co będzie zbyt tanie. Dyktuje więc ceny, będące często równowartością miesięcznej pensji, pomimo tego, a może właśnie dzięki temu, pozyskuje mnóstwo klientek.

USA

Po wybuchu I wojny światowej wyjeżdża do Nowego Jorku, by otworzyć szereg salonów piękności i sklepów z własnymi kosmetykami. Zatrudnia swoje siostry i kuzynki – konkurentka Elizabeth Arden nazywa je „polską mafią”.

Elizabeth Arden stanowi dla Rubinstein konkurencję na wielu polach, nie tylko w biznesie. Po rozwodzie, mąż Heleny żeni się właśnie z jej konkurentką. Rubinstein w dwa lata po rozwodzie wychodzi za młodszego od niej o 15 lat… gruzińskiego księcia.

W roku 1950 jest właścicielką 154 fabryk, a także 32 instytutów rozsianych po całym świecie.

Fabryka kosmetyków Heleny Rubinstein w Nazarecie w Izrelu. Pracownice zajęte oklejaniem buteleczek etykietami, 1964, aut. fot. Willem van de Poll, domena publiczna

Jej nowojorski apartament ma 26 sypialni, ściany zdobią dzieła Picassa, Chagalla, Matisse’a, Miró i Modiglianiego.

Jest twórczynią kremów przeciwzmarszczkowych, przeciwsłonecznych, zalotki, wodoodpornego tuszu do rzęs, a także pierwszych salonów piękności.

Majątek Heleny Rubinstein szacuje się na 100 mln dolarów, co czyni z niej najbogatszą kobietę tamtych czasów. Wielbicielem Polki jest m.in. pisarz Jean Cocteau. Pablo Picasso maluje jej portrety, Salvador Dali zaś projektuje dla niej puderniczki.

Do końca życia wstydzi się pochodzenia z krakowskiej biedoty. Pisze pamiętniki, w których przedstawia fałszywą historię, wedle której jest pierworodną córką głowy bogatej rodziny.

Pochowana na Mount Olivet Cemetery w nowojorskim okręgu Queens.

Korzystano m.in. z: newsweek.pl, gazetakrakowska.pl