LEOPOLD GLÜCK
Lekarz, ordynator największego z sarajewskich szpitali, założyciel sławnego leprozorium.
Ur. w 1854 w Nowym Sączu – zm. w roku 1907.
Rozpoczyna edukację w Nowym Sączu. Studiuje medycynę – najpierw w Krakowie, a następnie w stołecznym Wiedniu. Zamieszkuje początkowo w Prnjavorze, później w Travniku i Zenicy.
Fachowość i pracowitość polskiego lekarza szybko doceniają zwierzchnicy. Dzięki temu Leopold Glück otrzymuje propozycję objęcia stanowiska ordynatora szpitala w Sarajewie. Jest to największy ośrodek medyczny w Bośni, zarazem jeden z najlepszych na całym Półwyspie Bałkańskim. Organizuje tu leprozorium, czyli dom dla chorych na trąd. Ośrodek zyskuje światowy rozgłos.
Trąd to choroba powszechna w Europie już dwa tysiące lat temu. Pierwsze leprozoria pojawiały się nie później niż w IV wieku. Chorzy od dawien dawna byli izolowani od reszty społeczeństwa. Dopiero przed II wojną światową pojawia się pierwsze lekarstwo – Dapson. Leczenie trądu można nazwać naprawdę skutecznym dopiero w latach 80-tych XX wieku. Trąd jest dzisiaj chorobą nierozerwalnie związaną z obszarami biedy. W przypadkach wcześnie wykrytych i przy podjęciu odpowiedniej kuracji, jest uleczalny.
Oprócz medycyny interesują go także historia i geografia. Publikuje swoje teksty zarówno w czasopismach bośniackich jak i zagranicznych.
Umiera przedwcześnie w 1907 roku.
Korzystano z: materiały in. Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Sarajewie, wikipedia
Foto: „One Hundred Fifty Years of Organized Health Care Services in Bosnia and Herzegovina” Academy of Medical Sciences of Bosnia and Herzegovina.