Konrad Fiałkowski, aut. Wojciech Sedeńko, CC BY 3.0
Konrad Fiałkowski, aut. Wojciech Sedeńko, CC BY 3.0

KONRAD FIAŁKOWSKI

Naukowiec specjalizujący się w informatyce i cybernetyce, pisarz fantastyki naukowej.

Ur. 29.12.1939 w Lublinie – zm. 23.11.2020 w Wiedniu.

Studiuje na Wydziale Elektroniki Politechniki Warszawskiej. Już jako dwudziestolatek zostaje członkiem zespołu tworzącego oprogramowanie pierwszej polskiej „Uniwersalnej Maszyny Cyfrowej”, czyli XYZ.

W latach 1960-62 pracuje jako operator – programista pierwszej polskiej maszyny cyfrowej w Zakładzie Aparatów Matematycznych PAN. Później podejmuje pracę na Wydziale Elektroniki swojej uczelni macierzystej, na której z czasem zostaje profesorem i dyrektorem Centralnego Ośrodka Informatyki.

W 1964 otrzymuje doktorat na podstawie pracy z zakresu maszyn matematycznych, po dwóch latach habilituje się.

W 1968 roku Konrad Fiałkowski podejmuje pracę na University od Pennsylvania, gdzie prowadzi badania nad algorytmami genetycznymi, a w latach 1996-2007 zasiada na stanowisku profesora w Rensselaer Polytechnic Institute w Troy w stanie Nowy Jork.

Od 1968 roku jest członkiem-seniorem Institute of Electrical and Electronics Engineers. Pełni też funkcję specjalisty do spraw komputerowych UNESCO.

Ma w dorobku ponad 80 publikacji naukowych i książek z zakresu informatyki, w tym pierwszą polską książkę o maszynie cyfrowej.

Konrad Fiałkowski, rys. © md
Konrad Fiałkowski, rys. © md

Jest autorem koncepcji maszyny cyfrowej ANOPS do zastosowań biomedycznych oraz projektantem konceptora, czyli maszyny przetwarzającej koncepty bez liczb i arytmetyki.

Jako pisarz science-fiction Konrad Fiałkowski debiutuje w 1965 roku na łamach tygodnika „Dookoła świata”. Pisze opowiadania i powieści. Dzieła te tłumaczone są na kilkanaście języków, dodatkowo część z nich zostaje zekranizowana.

Korzystano m.in. z: sppwarszawa.pl

POLSKIE ODKRYCIA I WYNALAZKI