IZABELA DŁUŻYK
Dokumentalistka dźwiękowa, rejestratorka dźwięków przyrody, głównie śpiewu ptaków. Wymieniona przez BBC na liście „BBC 100 Women 2023” – stu najbardziej inspirujących i wpływowych kobiet świata.
Ur. w roku 1989 w Gdańsku.
Izabela Dłużyk przychodzi na świat niewidoma, jest również wyjątkowo wrażliwa na dźwięki. Już jako mała dziewczynka fascynuje się ptasim śpiewem, co więcej – po samym głosie potrafi rozpoznać 20-30 gatunków. W wieku 12 lat otrzymuje w prezencie pierwszy dyktafon, na który podczas spacerów w lesie nagrywa odgłosy ptaków. Dziś pani Izabela identyfikuje za pomocą słuchu około 200 gatunków ptactwa.
W 2016 roku organizuje zbiórkę internetową na realizację swojego marzenia – wyjazd do Peru, gdzie w rezerwacie Tambopata żyją papugi ary – jej ulubiony gatunek skrzydlatej fauny. Rok później działa już w amazońskiej dżungli. Nagrywa między innymi papuzie zbiorowiska, zgromadzone na specyficznych naturalnych „lizawkach”, podrywające się z krzykiem do lotu, wystraszone przez pekari.
Wraca z amazońskiej dżungli z około 20 godzinami nagrań. Poza odgłosami ptaków słyszymy głosy trzech gatunków małp, a także skrzeczenie żab i dźwięki cykad. Rejestruje też dźwięki burzy czy deszczu w lesie tropikalnym.
NAGRODA
W 2023 roku BBC emituje podcast dokumentalny „Izabela in the forest”. Nasza bohaterka opowiada w nim o Białowieży, a także o swojej własnej historii. Po programie nazwisko Izabeli Dłużyk pojawia się na liście BBC 100 Women 2023, plebiscycie wskazującym najbardziej inspirujące i wpływowe kobiety na świecie w danym roku. W rankingu 2023 obok Izabeli Dłużyk znajdują się m.in. Michelle Obama, Amal Clooney i Oksana Zabużko. W uzasadnieniu nominacji BBC zwraca uwagę na „niezwykłość Izabeli, będącej młodą kobietą w środowisku zdominowanym przez mężczyzn, co więcej, osobą niewidomą i pełną pasji, a jej zdaniem dzielenie się całym dobrem, pięknem i ukojeniem, jakie mają do zaoferowania dźwięki natury, jest przywilejem, niezależnie od różnic między ludźmi.”
Z wykształcenia jest filolożką języków angielskiego i rosyjskiego. Na co dzień pracuje w Centrum Języków Obcych Uniwersytetu Gdańskiego jako tłumaczka. Hoduje papugi. Zachęcamy do wysłuchania ciekawego wywiadu z panią Izabelą i absolutnego papuziego szaleństwa – ostatni z linków poniżej.
Korzystano m.in. z: bbc.co.uk, national-geographic.pl, tvn24.pl, fil.ug.edu.pl, pzn.org.pl, gdansk.pl, https://soundcloud.com/user-767138548/izabela-dluzyk-fieldrecorderka-z-gdanska