DLA UCZNIÓW

 

Polska Światu dla młodzieży.

DLA UCZNIÓW. Mnemotechnika to sposoby ułatwiające zapamiętywanie, przechowywanie i przypominanie sobie informacji. W niektórych kulturach, dzięki mnemotechnice właśnie, ludzie potrafili zapamiętywać teksty o tysiącach wersów.

Zapraszamy Was do korzystania z naszych autorskich materiałów przeznaczonych dla młodzieży. Będziemy rozbudowywali ich bazę. Mamy nadzieję, że pomogą Wam przyswajać wiedzę w sposób niestandardowy, czasem intrygujący, czasem – przy okazji – wywołujący uśmiech.

Jakiekolwiek wydawałyby się, na pierwszy rzut oka, wartości promowane we współczesnym świecie, z pełnym przekonaniem, za Horacym, powtarzamy:

                                      Sapere aude! Miej odwagę być mądrym!

Zatem – zapraszamy!

Polska Światu - Układ Słoneczny, kolejność planet i ich cechy.

TEMAT 1. PLANETY UKŁADU SŁONECZNEGO I ICH CECHY. FIZYKA I ASTRONOMIA.

Forma rymowanego wiersza powinna ułatwić zapamiętanie kolejności i cech planet Układu Słonecznego. Tytuł i jego pozorna dziwaczność nie są przypadkowe. Na pewno wiecie dlaczego ;).

—————————————————————–

Musisz Wiedzieć, Że Marsjanie

JSUczą Niemieckiego

 

Pierwszy od Słońca jest Merkury.

Zupełnie brak tu atmosfery,

powierzchnia twarda – same dziury,

a ściślej mówiąc to kratery.

 

Druga jest Wenus najjaśniejsza.

Rok tutaj krótszy jest od doby!

A w atmosferze bardzo gęstej:

dwutlenek węgla, kwas siarkowy.

 

Trzecia planeta – nasza Ziemia.

Powiem Ci rzecz niesamowitą –

to upoważnia do stwierdzenia:

twój nauczyciel jest… kosmitą!

 

Czwarty jest Mars rdzawoczerwony.

Deimos i Fobos – dwa księżyce.

Na Marsie góry i kaniony.

Może znajdziemy kiedyś życie?

 

Piąty – gazowy olbrzym Jowisz

w paski w kolorach tiramisu.

Prócz czterech galileuszowych

jeszcze z 60 ma księżyców.

 

Cztery planety są skaliste,

Cztery planety są gazowe.”

Szósta z nich – Saturn oczywiście –

Władca Pierścieni skał i lodu.

 

Siódemka – pora na Urana.

Gazowa kula – wodór z helem,

też pierścieniami okalana,

księżyców ma 27.

 

Neptun – planeta numer osiem,

targana wichrem niesłychanym.

Już niewidoczna gołym okiem,

zamyka listę naszych planet.

 

© Mariusz Dec

 

Astronomowie i astrofizycy w naszym serwisie

Marcin Bylica z Olkusza

Mikołaj Kopernik

Adam Kulczycki

Stanisław Lubieniecki

Bohdan Paczyński

Mikołaj Smogulecki

Andrzej Udalski

Aleksander Wolszczan

 

Kapitan Mnemo – dla młodzieży

Dlaczego Mnemo? Otóż z szacunku dla niezwykłej postaci z powieści Julesa Verne’a oraz w nawiązaniu do starożytnej metody zapamiętywania: mnemotechniki. Oczywiście staramy się znaleźć i inne niebanalne, a efektywne, sposoby na naukę.

PAN ŻARÓWKA – dla dzieci

Pan Żarówka ma zaszczyt być honorowym patronem zakładki dla dzieci. To on właśnie zleca naszym autorom przygotowanie materiałów edukacyjnych – na przykład kolorowanek. On też dba o to, by darmowe książeczki trafiały do małych pacjentów szpitali, a bezpłatne materiały edukacyjne dla szkół i przedszkoli czekały w naszym serwisie w gotowości do ściągnięcia i wydruku. Bo zabawa i nauka przez zabawę to coś, co bardzo lubimy i cenimy.

W NASZYM SERWISIE

Ponad trzysta biogramów – i wciąż przybywa – opartych na wiarygodnych źródłach. Fotografie. Ponadto alfabetyczny indeks postaci, których biogramy znajdziecie w naszym serwisie, według nazwisk – od Magdaleny Abakanowicz po Mariana Żelazka.

Podział według krajów, w którym działali nasi bohaterowie. Dlatego w odnalezieniu krajów pomaga interaktywna mapka świata. Podział według miejsc, z których pochodzili i z którymi byli związani, według województw i interaktywna mapa Polski i krajów naszych sąsiadów. Rozróżnienie według dziedziny działalności, od antropologii i badania kultur, przez architekturę, inżynierię, kulturę (z podziałem na film i scenę, literaturę, sztuki plastyczne i muzykę), medycynę, po nauki ścisłe i przyrodnicze. Podział według czasów, w którym nasi bohaterowie żyli. Dodatkowo zakładka o polskich noblistkach i noblistach. Bez wątpienia nie powinniśmy pominąć aktywności polskich organizacji pozarządowych działających na świecie. Na koniec – odkrycia i wynalazki podzielone na grupy tematyczne: nauka, obraz i dźwięk, odkrycia, technologie, transport, urządzenia. Podsumowując: całość to fascynująca galeria niezwykłych postaci – geniuszy i mistrzów rzemiosła, artystów i inżynierów, wizjonerów i tytanów mrówczej pracy, dzięki którym świat jest lepszym miejscem do życia.