DLA UCZNIÓW. Mnemotechnika to sposoby ułatwiające zapamiętywanie, przechowywanie i przypominanie sobie informacji. W niektórych kulturach, dzięki mnemotechnice właśnie, ludzie potrafili zapamiętywać teksty o tysiącach wersów.
Zapraszamy Was do korzystania z naszych autorskich materiałów przeznaczonych dla młodzieży. Będziemy rozbudowywali ich bazę. Mamy nadzieję, że pomogą Wam przyswajać wiedzę w sposób niestandardowy, czasem intrygujący, czasem – przy okazji – wywołujący uśmiech.
Jakiekolwiek wydawałyby się, na pierwszy rzut oka, wartości promowane we współczesnym świecie, z pełnym przekonaniem, za Horacym, powtarzamy:
Sapere aude! Miej odwagę być mądrym!
Zatem – zapraszamy!
TEMAT 1. PLANETY UKŁADU SŁONECZNEGO I ICH CECHY. FIZYKA I ASTRONOMIA.
Forma rymowanego wiersza powinna ułatwić zapamiętanie kolejności i cech planet Układu Słonecznego. Tytuł i jego pozorna dziwaczność nie są przypadkowe. Na pewno wiecie dlaczego ;).
—————————————————————–
Musisz Wiedzieć, Że Marsjanie
Już Się Uczą Niemieckiego
Pierwszy od Słońca jest Merkury.
Zupełnie brak tu atmosfery,
powierzchnia twarda – same dziury,
a ściślej mówiąc to kratery.
Druga jest Wenus najjaśniejsza.
Rok tutaj krótszy jest od doby!
A w atmosferze bardzo gęstej:
dwutlenek węgla, kwas siarkowy.
Trzecia planeta – nasza Ziemia.
Powiem Ci rzecz niesamowitą –
to upoważnia do stwierdzenia:
twój nauczyciel jest… kosmitą!
Czwarty jest Mars rdzawoczerwony.
Deimos i Fobos – dwa księżyce.
Na Marsie góry i kaniony.
Może znajdziemy kiedyś życie?
Piąty – gazowy olbrzym Jowisz
w paski w kolorach tiramisu.
Prócz czterech galileuszowych
jeszcze z 60 ma księżyców.
„Cztery planety są skaliste,
Cztery planety są gazowe.”
Szósta z nich – Saturn oczywiście –
Władca Pierścieni skał i lodu.
Siódemka – pora na Urana.
Gazowa kula – wodór z helem,
też pierścieniami okalana,
księżyców ma 27.
Neptun – planeta numer osiem,
targana wichrem niesłychanym.
Już niewidoczna gołym okiem,
zamyka listę naszych planet.
Astronomowie i astrofizycy w naszym serwisie
Kapitan Mnemo – dla młodzieży
Dlaczego Mnemo? Otóż z szacunku dla niezwykłej postaci z powieści Julesa Verne’a oraz w nawiązaniu do starożytnej metody zapamiętywania: mnemotechniki. Oczywiście staramy się znaleźć i inne niebanalne, a efektywne, sposoby na naukę.
PAN ŻARÓWKA – dla dzieci
Pan Żarówka ma zaszczyt być honorowym patronem zakładki dla dzieci. To on właśnie zleca naszym autorom przygotowanie materiałów edukacyjnych – na przykład kolorowanek. On też dba o to, by darmowe książeczki trafiały do małych pacjentów szpitali, a bezpłatne materiały edukacyjne dla szkół i przedszkoli czekały w naszym serwisie w gotowości do ściągnięcia i wydruku. Bo zabawa i nauka przez zabawę to coś, co bardzo lubimy i cenimy.
W NASZYM SERWISIE
Ponad trzysta biogramów – i wciąż przybywa – opartych na wiarygodnych źródłach. Fotografie. Ponadto alfabetyczny indeks postaci, których biogramy znajdziecie w naszym serwisie, według nazwisk – od Magdaleny Abakanowicz po Mariana Żelazka.
Podział według krajów, w którym działali nasi bohaterowie. Dlatego w odnalezieniu krajów pomaga interaktywna mapka świata. Podział według miejsc, z których pochodzili i z którymi byli związani, według województw i interaktywna mapa Polski i krajów naszych sąsiadów. Rozróżnienie według dziedziny działalności, od antropologii i badania kultur, przez architekturę, inżynierię, kulturę (z podziałem na film i scenę, literaturę, sztuki plastyczne i muzykę), medycynę, po nauki ścisłe i przyrodnicze. Podział według czasów, w którym nasi bohaterowie żyli. Dodatkowo zakładka o polskich noblistkach i noblistach. Bez wątpienia nie powinniśmy pominąć aktywności polskich organizacji pozarządowych działających na świecie. Na koniec – odkrycia i wynalazki podzielone na grupy tematyczne: nauka, obraz i dźwięk, odkrycia, technologie, transport, urządzenia. Podsumowując: całość to fascynująca galeria niezwykłych postaci – geniuszy i mistrzów rzemiosła, artystów i inżynierów, wizjonerów i tytanów mrówczej pracy, dzięki którym świat jest lepszym miejscem do życia.
\