CZESŁAW SŁANIA

Grawer, projektant znaczków pocztowych i banknotów.

Ur. 22.10.1921 w Czeladzi – zm. 17.03.2005 w Krakowie.

KRAKÓW

Wprawia się do rzemiosła grawerskiego, podrabiając legitymacje szkolne czy bilety kolejowe. Pewnego razu dyrektor jego szkoły zauważa podróbkę i mówi do młodego Słani: „Albo skończysz w więzieniu, albo będziesz wielkim człowiekiem”. W czasie II wojny światowej jest oficerem Armii Ludowej, pracuje w komórce fałszowania dokumentów.

Znaczek pocztowy zaprojektowany przez Czesława Słanię, domena publiczna
Znaczek pocztowy zaprojektowany przez Czesława Słanię, domena publiczna

W roku 1945 rozpoczyna naukę na Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Po pierwszym roku chce przenieść się na leśnictwo, bo stroni od ludzi, a praca leśnika gwarantowałaby mu samotność. Ostatecznie jednak zostaje na ASP, zachęcony przez jednego z profesorów. Jako pracę dyplomową przez dwa lata wykonuje „Bitwę pod Grunwaldem Jana Matejki” w technice stalorytu. Za pracę otrzymuje dyplom z prestiżową pochwałą Summa cum laude.

Po studiach pracuje w Państwowej Wytwórni Papierów Wartościowych w Warszawie jako grawer. To tam projektuje pierwsze znaczki pocztowe, które później przynoszą mu sławę.

SZWECJA

W roku 1956, z powodu choroby płuc, Czesław Słania wyjeżdża do Szwecji. Zakłada tu własną firmę graficzną, by po kilku latach podpisać kontrakt z Pocztą Szwedzką. Projektuje dla niej ogółem ponad 300 znaczków. Łącznie, dla poczt innych krajów tworzy ich ponad 1000. Taka pracowitość pozwoli na wpisanie Czesława Słani do Księgi Rekordów Guinessa, jako twórcy rekordowej liczby grawerowanych znaczków.

Za projekty, które prezentuje na licznych wystawach filatelistycznych, otrzymuje wiele nagród, m.in.: Nagrodę Roberta Stolza za serię Muzyka w Szwecji, nagrody za najładniejsze znaczki roku w Szwecji, nagrodę za najładniejszy znaczek świata – szwedzki znaczek Balet, 1979.

Pierwsza Szwedzka Akademia Sztuki Filatelistycznej nosi imię Słani. W roku 1972 zostaje uhonorowany przez króla Szwecji Gustawa VI Adolfa tytułem Nadwornego Grawera. Tę funkcję pełni także w Danii i Monako. Od króla Szwecji otrzymuje też Złoty Medal Królewski, od królowej Danii Order Danebroga, od księcia Monako Kawalerski Order Św. Karola.

Podczas grawerowania znaczków, Słania ma w zwyczaju umieszczać mikroskopijne imiona swoich bliskich w kompozycji, niemal niedostrzegalne gołym okiem.

Pochowany na Cmentarzu Rakowickim w Krakowie.

Korzystano m.in. z: czasgentlemanow.pl, elity.com.pl