Erazm Bogoria-Skotnicki
Erasmo de Bogorja Skotnicki

ERAZM BOGORIA-SKOTNICKI, ERASMO DE BOGORJA-SKOTNICKI

Pedagog, organizator edukacji w Urugwaju, dziennikarz, Państwowy Inspektor ds. Szkolnictwa Społecznego Urugwaju, poliglota.

Ur. 2.06.1848 w Warszawie  – zm. 26.12.1897 w Urugwaju.

Za udział w powstaniu styczniowym władze zaborcze zsyłają go na Syberię. Ucieka i przez Włochy dostaje się do Francji. W Paryżu rozpoczyna studia w Szkole Inżynierii Wojennej. Udaje się za ocean – najpierw do Argentyny, a następnie do Urugwaju, gdzie osiada na stałe. Naucza tu języków obcych.

W mieście Rocha Erazm Bogoria-Skotnicki otwiera „Colegio Oriental” – własną szkołę średnią, co więcej – sam kieruje nią od 1873 do 1876 roku. Jako redaktor lokalnej gazety propaguje autorską wizję szkolnictwa. Te nowatorskie działania zauważa i docenia urugwajski rząd. W rezultacie Erasmo de Bogorja-Skotnicki, jak tu jest nazywany, otrzymuje propozycję współtworzenia nowoczesnego modelu edukacji państwowej. Przyjmuje ją, dzięki czemu pracuje jako konsultant i ekspert, a następnie jako inspektor w ministerstwie edukacji. Jest ceniony za pomysłowość, nieszablonowe myślenie, empatię, a także wyjątkową pracowitość. Wymierne efekty przynosi szczególnie współpraca z urugwajskim socjologiem, pisarzem i politykiem José Pedro Varelą.

W stolicy Urugwaju – Montevideo na gmachu Ministerstwa Edukacji Narodowej widnieje tablica pamiątkowa z jego nazwiskiem. W tym samym mieście jest również ulica Erasmo Bogorja de Skotnicki.

Korzystano z: „Erazm Bogoria-Skotnicki” Urszula Urbaniak, w: W Uniejowie nr 69/2017, Biuletyn Kommemoratywny przygotowany przez ambasadę Rzeczpospolitej Polskiej w Buenos Aires we współpracy z Archiwum Akt Nowych w Warszawie i Archiwum Historyczno-Dyplomatycznym w Montevideo.

Dziękujemy za pomoc Ambasadzie RP w Buenos Aires.

POLACY DLA URUGWAJU