Anna Badora, aut. Arnox124, CC BY-SA 4.0
Anna Badora, aut. Arnox124, CC BY-SA 4.0

ANNA BADORA

Reżyserka i kierownik artystyczny teatrów w krajach niemieckojęzycznych, nagradzana menadżerka kultury.

Ur. w roku 1951 w Częstochowie.

Studiuje w Państwowej Wyższej Szkole Teatralnej w Krakowie. Następnie wyjeżdża do Wiednia, gdzie zostaje pierwszą kobietą studiującą reżyserię w Seminarium im. Maxa Reinhardta. Seminarium kończy z wyróżnieniem w roku 1979.

Annie Badorze przypisywana jest „rewolucja feministyczna” w teatrze niemieckojęzycznym. Kiedy rozpoczyna studia w Wiedniu słyszy, że „zawód reżysera jest tylko dla mężczyzn”. W wielu innych krajach, w tym w Polsce, kobiety-reżyserki nikogo już nie dziwią. W konsekwencji obrona dyplomu z wyróżnieniem staje się w Wiedniu lokalną sensacją. Zaraz potem Badora praktykuje u sławnego Giorgia Strehlera w Piccolo Teatro w Mediolanie, a następnie asystuje reżyserowi Peterowi Zadekowi.

W 1991 roku obejmuje stanowisko dyrektora artystycznego teatru w Moguncji, a po kolejnych pięciu latach stanowisko dyrektora-kierownika artystycznego teatru w Düsseldorfie. Jest wówczas pierwszą w historii kraju kobietą na podobnym stanowisku.

Jako że przez lata w Düsseldorfie spiera się z urzędnikami i innymi decydentami, postanawia zorganizować cykl otwartych dyskusji o stanie kultury w mieście. Spotkania przyciągają artystów i miłośników kultury, Anna Badora zaskarbia sobie w ten sposób sympatię lokalnych mediów. Na stanowisku spędza 10 lat.

W 2006 roku przejmuje kierownictwo teatru w Grazu. Pod jej dyrekcją placówka, jako jedyny teatr w Austrii, wchodzi do Unii Teatrów Europejskich.

Od 2015 roku jest dyrektorem-kierownikiem artystycznym Volkstheater – drugiego pod względem wielkości teatru w Wiedniu.

W 2011 roku Anna Badora zostaje wyróżniona medalem „Austriaczki Roku” w kategorii manager kultury oraz Złotą Sową – nagrodą Polonii, a rok później otrzymuje austriacką Nagrodę Nestroya dla najlepszego reżysera roku za inscenizację „Geister in Princeton” według Daniela Kehlmanna.

Korzystano m.in. z: Schauspielhaus Graz – web.archive.org/web/20071027061827, buehnen-graz.com, encyklopediateatru.pl, Jagoda Engelbrecht/Małgorzata Matzke – dw.com.

Foto: 2013, aut. Arnox124, CC BY-SA 4.0