Adam Ostaszewski

ADAM OSTASZEWSKI

Wynalazca, artysta, działacz społeczny, tłumacz i poliglota nazywany z sympatii i uznania dla niepośledniej osobowości „Leonardem ze Wzdowa”, doktor prawa i filozofii. Absolutny ekscentryk.

Ur. 22.10.1860 we Wzdowie – zm. 4.03.1934 w Krakowie.

Odbiera rozległe wykształcenie na ważnych europejskich uczelniach, m.in. w Krakowie (doktorat z prawa i filozofii), Wiedniu, Paryżu i Berlinie. Zajmują go sztuki plastyczne, teoria architektury, optyka, fizyka, mechanika, akustyka, hydrostatyka, elektryczność i magnetyzm, chemia, zoologia, botanika, agrotechnika, geografia, geologia, historia, archeologia, heraldyka, muzyka, sport i technika.

W wieku 16 lat Adam Ostaszewski konstruuje pierwszy model sterowca. Konsultuje prace z braćmi Wright. Wiele lat później tworzy maszynę latającą opierającą się na napędzie rowerowym.

W roku 1889 dziedziczy po ojcu majątek dworski we Wzdowie, gdzie wkrótce buduje prywatne obserwatorium astronomiczne z rozsuwanym dachem kopuły. Siedem lat później w Rosji uzyskuje patent na mechaniczny model sfer świata.

Trio muzyczne braci Ostaszewskich. Od lewej: Stanisław Ostaszewski - wiolonczela, Adam Ostaszewski - skrzypce i Kazimierz Ostaszewski - fortepian, aut. fot : Walery Rzewuski
Trio muzyczne braci Ostaszewskich. Od lewej: Stanisław Ostaszewski – wiolonczela, Adam Ostaszewski – skrzypce i Kazimierz Ostaszewski – fortepian, aut. fot : Walery Rzewuski, domena publiczna

W roku 1909, kiedy mieszka we Francji, tworzy w pełni udaną serię dwupłatowców. Wtedy również konstruuje silnik gazowy ze zbiornikiem na gaz świetlny.

W świecie nauki słynie z ekscentryczności: twierdzi na przykład, że jeżeli istnieje na naszej planecie terytorium bez wyraźnie ustalonego właściciela, to legalnie może zająć je każdy. W ten sposób staje się samozwańczym cesarzem Antarktydy, królem Bieguna Południowego, Troi etc.

Posługuje się podobno ponad dwudziestoma językami, co też wykorzystuje przy tłumaczeniu poetów z różnych zakątków świata na polski. Tworzy język międzynarodowy, przypominający ideą esperanto.

Pochowany na cmentarzu w Jasionowie.

Korzystano z: malopolska24.pl, modelarze-krosno.xq.pl

POLSKIE ODKRYCIA I WYNALAZKI