LOUIS-CHRISTOPHE ZALESKI-ZAMENHOF, LUDWIK KRZYSZTOF ZALESKI-ZAMENHOF
Esperantysta, architekt, wykładowca Wyższej Szkoły Architektury w Paryżu, inżynier-konstruktor.
Ur. 23.01.1925 w Warszawie – zm. 9.10.2019 w Antony pod Paryżem.
POLSKA
Przychodzi na świat jako Ludwik Zamenhof, syn Adama i Wandy – lekarzy-okulistów i wnuk Ludwika Zamenhofa, czyli twórcy międzynarodowego języka esperanto. Już jako 9-latek potrafi posługiwać się nowym językiem, wtedy właśnie po raz pierwszy bierze udział w kongresie esperanckim w Sztokholmie. Od tego czasu każdego roku bierze udział w kongresach, zyskując w konsekwencji przydomek „Małego Księcia esperanto”.
Jego nastoletnie lata przypadają na czas wojny, do 1942 roku przebywa w getcie warszawskim. Dzięki udanemu fortelowi zostaje wyniesiony z zamkniętego obszaru. Wkrótce po opuszczeniu getta rodzina przybiera nazwisko Zaleski, a Ludwik zmienia imię na Krzysztof. Niestety, wojnę przeżyje tylko on i jego matka.
Zaleski-Zamenhof podejmuje studia na Politechnice Warszawskiej, kończy je ze stopniem doktora. Jako inżynier zajmuje się głównie technologią betonu sprężonego, co więcej – jest współautorem pierwszej w języku polskim książki na ten temat.
FRANCJA
W 1959 roku emigruje do Francji, jak się później okaże, pozostanie tu aż do śmierci.
Przez lata jest profesorem Wyższej Szkoły Architektury w Paryżu, wykłada również gościnnie jako profesor inżynierii morskiej na politechnice w Mediolanie. Projektuje m.in. 44-metrowy krzyż lotaryński pomnika generała Charles’a de Gaulle’a w Colombey-les-Deux-Églises. Ma w dorobku w sumie ponad sto publikacji naukowych w języku polskim, francuskim, angielskim, a także esperanto.
W 2001 roku ukazuje się książka pt. „Ulica Zamenhofa”, wywiad-rzeka przeprowadzony przez Romana Dobrzyńskiego. Dwa lata później pojawia się wersja w esperanto, która z kolei zostaje przetłumaczona na kilkanaście języków.
W 2007 roku Zaleski-Zamenhof zostaje Honorowym Obywatelem Miasta Białegostoku. Z inicjatywy naszego bohatera w 2009 roku, w Białymstoku właśnie, odbywa się 94. Światowy Kongres Esperanto.
Urna z prochami esperantysty spoczywa w paryskim kolumbarium Sceaux.
Korzystano m.in. z: esperantic.org, espero.bialystok.pl, dzieje.pl.