Ryszard Kapuściński
Ryszard Kapuściński

RYSZARD KAPUŚCIŃSKI

Reportażysta, publicysta i poeta, obok Stanisława Lema najczęściej tłumaczony na języki obce polski autor.

Ur. 4.03.1932 w Pińsku (dzisiaj Białoruś) – zm. 23.01.2007 w Warszawie.

Pierwsze kroki w dziennikarstwie stawia jeszcze przed maturą, pisząc dla „Sztandaru Młodych”. Studiuje na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego. Po studiach wraca do redakcji i tworzy reportaże z Nowej Huty. Na krótko wyjeżdża służbowo do Pekinu. Po powrocie do kraju w roku 1956 zostaje redaktorem działu krajowego w „Polityce”.

W roku 1958 wyjeżdża do ogarniętego wojną domową Konga, relacje prasowe przynoszą mu rozgłos.

Pięć lat później debiutuje literacko cyklem reportaży o tematyce krajowej pod tytułem „Busz po polsku”. Wkrótce otrzymuje posadę w Polskiej Agencji Prasowej. Jako jej pracownik spędza sześć lat w Afryce, podczas których pisze reportaże oraz dwie książki: „Czarne gwiazdy” i „Gdyby cała Afryka”.

Ryszard Kapuściński

Wraca do Polski i zaraz znów wyjeżdża, tym razem na Kaukaz. Następnie udaje się do Ameryki Południowej, gdzie przez pięć lat pełni funkcję stałego korespondenta kilku krajów. W roku 1974 wyjeżdża do Azji, później do Afryki i na Bliski Wschód. Z każdej z tych podróży przywozi zbiór reportaży, które dzięki specyficznemu sposobowi postrzegania i opisywania świata, z czasem przynoszą mu międzynarodową sławę.

Książka „Cesarz” z roku 1978 opowiadająca o dworze cesarza Hajle Sellasje zostaje przetłumaczona na trzydzieści języków. Niedługo potem powstaje jej adaptacja teatralna, wystawiana w Toronto, Amsterdamie, Oslo i Budapeszcie.

Ryszard Kapuściński

W roku 1982 Kapuściński publikuje rozbudowaną opowieść reporterską o wydarzeniach w Iranie zatytułowaną „Szachinszach”. W latach dziewięćdziesiątych powstają pierwsze tomy cyklu „Lapidaria” i dwa ważne dzieła: „Imperium” oraz „Heban”. Popularne, wielokrotnie tłumaczone „Podróże z Herodotem” ukazują się w roku 2004.

Ryszard Kapuściński umiera w roku 2007, zostaje pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.

Korzystano m.in. z: polskieradio.pl, kapuscinski.info

LITERATURA