Tony Halik
Tony Halik

TONY HALIK

Dziennikarz, operator filmowy, autor programów podróżniczych realizowanych wraz ze swoją partnerką, Elżbietą Dzikowską. Działacz społeczny na rzecz plemion Amazonii.

Ur. 24.01.1921 w Toruniu – zm. 23.05.1998 w Warszawie.

Rodzi się jako Mieczysław Sędzimir Halik. W wieku 14 lat płynie jako flisak na tratwie z Płocka do Wolnego Miasta Gdańska – nie ma jednak zgody ojca na tę eskapadę i zostaje odeskortowany do domu przez Straż Graniczną.

W wojnie bierze czynny udział. Najpierw służy w 6. Baterii Szkolnej 11. Ciężkiego Zapasowego Dywizjonu Obrony Przeciwlotniczej Luftwaffe, po roku dezerteruje i dołącza do francuskiego ruchu oporu, a następnie do 4. dywizji piechoty Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.

To w czasie wojny po raz pierwszy styka się z kamerą, filmuje samoloty.

Po wojnie zostaje wysłany do Afryki, gdzie ma pracować jako budowniczy mostów i pomocniczych lądowisk. To tam spotyka się po raz pierwszy z odmienną kulturą i rozbudza w sobie pasję do poznawania szerszego świata.

Tony Halik, archiwum Elżbiety Dzikowskiej, aut. Elżbieta Dzikowska, domena publiczna

W latach 50. emigruje do Argentyny i otrzymuje argentyńskie obywatelstwo, co otwiera mu drogę do podróży po świecie. Często odwiedza amazońską dżunglę, aby spotykać Indian, którzy z czasem stają się jego przyjaciółmi. Później wielokrotnie broni plemion indiańskich w mediach.

Nawiązuje współpracę z czasopismem „Life”, a od 1950 także z amerykańską stacją telewizyjną NBC. W latach 1960-1970 pełni funkcję korespondenta NBC na Amerykę Łacińską. Swoje podróże opisuje w książkach, artykułach i programach telewizyjnych.

Korzystano z: national-geographic.pl, wikipedia