Tony Halik, archiwum Elżbiety Dzikowskiej, domena publiczna
Tony Halik, archiwum Elżbiety Dzikowskiej, domena publiczna

TONY HALIK

Dziennikarz, operator filmowy, autor programów podróżniczych realizowanych wraz ze swoją partnerką, Elżbietą Dzikowską. Działacz społeczny na rzecz plemion Amazonii.

Ur. 24.01.1921 w Toruniu – zm. 23.05.1998 w Warszawie.

Rodzi się jako Mieczysław Sędzimir Halik. W wieku 14 lat płynie na tratwie z Płocka do Wolnego Miasta Gdańska – nie ma jednak zgody ojca na tę eskapadę i nasz bohater zostaje odeskortowany do domu przez Straż Graniczną.

Bierze czynny udział w wojnie. Najpierw służy w 6. Baterii Szkolnej 11. Ciężkiego Zapasowego Dywizjonu Obrony Przeciwlotniczej Luftwaffe, po roku dezerteruje i dołącza do francuskiego ruchu oporu, a następnie do 4. Dywizji Piechoty Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.

Po wojnie zostaje wysłany do Afryki, gdzie ma pracować jako budowniczy mostów i pomocniczych lądowisk. Zetknięcie z odmienną kulturą rozbudza w nim jednak pasję do poznawania świata.

Tony Halik, archiwum Elżbiety Dzikowskiej, aut. Elżbieta Dzikowska, domena publiczna

W latach 50. Halik emigruje do Argentyny i otrzymuje argentyńskie obywatelstwo, co otwiera mu drogę do podróży po świecie. Często odwiedza amazońską dżunglę, aby spotykać żyjących tam Indian. Ma niewątpliwą łatwość w nawiązywaniu bliskich kontaktów z mieszkańcami odizolowanych o świata osad. Później, w wywiadach i publicznych wystąpieniach, wielokrotnie broni plemion indiańskich prezentując szerokiej widowni punkt widzenia tych pozbawionych dostępu do mediów społeczności.

Nawiązuje współpracę z czasopismem „Life”, a od 1950 także z amerykańską stacją telewizyjną NBC. W latach 1960-1970 pełni funkcję korespondenta NBC na Amerykę Łacińską. Swoje podróże opisuje w książkach, artykułach i programach telewizyjnych.

Korzystano m.in. z: national-geographic.pl