RUDOLF MODRZEJEWSKI (RALPH MODJESKI)

Inżynier, budowniczy linii kolejowych i mostów, specjalista od mostów wiszących.

Ur. 27.01.1861 w Bochni –  zm. 26.06.1940 w Los Angeles.

Jest synem wielkiej aktorki, Heleny Modrzejewskiej. Jako nastolatek, wraz z matką, przeprowadza się do Stanów Zjednoczonych. Tam postanawia zostać inżynierem. Wyjeżdża do Francji, aby zdobyć wykształcenie – uzyskuje dyplom z wyróżnieniem inżyniera dróg i mostów uczelni École nationale des ponts et chaussées, w tym czasie otrzymuje też obywatelstwo amerykańskie. Na prestiżową uczelnię nie dostaje się jednak za pierwszym razem, po porażce rozważa karierę pianistyczną (jako dziecko uczył się z Ignacym Paderewskim).

Powraca do Stanów, gdzie wpływy matki pozwalają mu odbyć praktyki u George’a Morrisona, będącego wówczas czołowym inżynierem. Dzięki takiemu wykształceniu zyskuje miano jednego z najlepszych inżynierów Ameryki.

W roku 1893 przeprowadza się do Chicago, gdzie zakłada własną firmę konstrukcyjną. Pracując w firmie buduje kilkadziesiąt monumentalnych mostów, które do dziś budzą podziw.

W roku 1911 otrzymuje doktorat z Illinois State Univeristy.

Najważniejszym projektem Modrzejewskiego jest most Beniamina Franklina nad rzeką Delaware z 1926 r., o rekordowej wówczas rozpiętości 533 metrów.

Pochowany na Inglewood Park Cemetery w Inglewood niedaleko Los Angeles.

Źródła: polskieradio.pl, pl.wikipedia.org, bochenskiedzieje.pl