WACŁAW SZUNIEWICZ

Lekarz okulista i pediatra, misjonarz, organizator darmowych żłobków dla dzieci z biednych rodzin oraz stacji opieki nad niemowlętami.

Ur. 28.12.1892 r. w Głębokiem – zm. 16.10.1963 r. w Irati w Brazylii.

Studiuje medycynę w Moskwie, zaraz po studiach trafia do armii carskiej. Po ataku gazowym ulega poważnemu zatruciu i zostaje zwolniony ze służby. Trafia w okolice Smoleńska, gdzie jako medyk pomaga ofiarom tyfusu. Wkrótce zostaje ordynatorem Szpitala Czerwonego Krzyża w Smoleńsku. Następnie przenosi się do Woroneża, gdzie pracuje jako okulista.

W roku 1922 Wacław Szuniewicz wraca do Polski. Podejmuje pracę w Klinice Pediatrii w Wilnie, jednocześnie organizując żłobek dla dzieci z biednych rodzin. Z jego inicjatywy powstają w Wilnie cztery Stacje Opieki nad Niemowlętami. Co więcej – pracuje w nich osobiście, charytatywnie.

W roku 1927 wstępuje do do Zgromadzenia Księży Misjonarzy św. Wincentego á Paulo. W roku 1930, już jako kapłan, wyjeżdża do Chin. Pierwszą azjatycką inicjatywą Szuniewicza jest zorganizowanie małego szpitala w Xingtai. Później powstaje 18 kolejnych przychodni. W każdej z nich pracuje, przeprowadzając osobiście średnio 35 operacji okulistycznych dziennie.

O polskim lekarzu robi się głośno w całych Chinach, a pacjenci i lekarze, chcący zdobyć praktykę, zaczynają przyjeżdżać do jego klinik z całego kraju. Rok później wyjeżdża do Pekinu, gdzie otwiera oddział okulistyczny przy Szpitalu Głównym. W latach 1946-1949 pracuje we Francuskim Prowincjonalnym Szpitalu Sióstr Miłosierdzia w Tiencinie, następnie we Francuskim Szpitalu w Pekinie, a jeszcze później w dwóch szpitalach w Szanghaju.

Po zamknięciu jego misji przez rząd komunistyczny wyjeżdża do Stanów Zjednoczonych, by prowadzić wykłady o swojej praktyce w Chinach. Następnie przenosi się do Brazylii, gdzie przez ostatnie lata życia pełni funkcję kapłana i jednocześnie okulisty.

Pochowany w Irati w Brazylii.

Korzystano z: misjonarze.pl, Wikipedia

POLACY DLA BRAZYLII