Stanisław Rogalski

STANISŁAW ROGALSKI

Inżynier, konstruktor lotniczy, doradca NASA.

Ur. 25.05.1904 w Ołomuńcu – zm. 6.02.1976 w Huntington na Long Island, w USA.

Studiuje na Wydziale Mechanicznym Politechniki Warszawskiej. W roku 1925, po przeszkoleniu w Szkole Pilotów w Bydgoszczy, otrzymuje dyplom pilota wojskowego. Dwa lata później, wraz ze Stanisławem Wigurą, projektuje i buduje samolot sportowy WR-1. Pod koniec roku tworzy zespół konstruktorski z Wigurą i Jerzym Drzewieckim. Zespół zajmuje się budową samolotu sportowego RWD-1. Gotowy samolot zdobywa nagrodę Ministerstwa Komunikacji w II Konkursie Awionetek.

W roku 1929 Stanisław Rogalski uzyskuje tytuł inżyniera mechanika i zostaje starszym asystentem w Katedrze Budowy Samolotów Politechniki Warszawskiej. W latach 1931-34 wykłada budowę samolotów na Politechnice Lwowskiej. Tuż po wybuchu wojny przedostaje się do Francji, zostaje wówczas pilotem rezerwy w lotnictwie polskim. Wkrótce potem przenosi się do Anglii, by projektować zabudowę uzbrojenia w samolotach Westland.

W roku 1941 wyjeżdża do Turcji i zostaje dyrektorem technicznym wytwórni tureckiej ligi lotniczej. Konstruuje kilka nowych modeli samolotów, pracuje również przy budowie tuneli aerodynamicznych. Na politechnice w Stambule organizuje Wydział Budowy Samolotów, co więcej – sam prowadzi wykłady z aerodynamiki stosowanej.

W roku 1948 emigruje do USA i podejmuje pracę w firmie Lord Company produkującej amortyzatory lotnicze. Rok później przenosi się do Chase Aircraft w Trenton. W roku 1950 zostaje tu głównym aerodynamikiem, opracowuje ponadto metodę zwiększającą nośność skrzydeł.

Po przejściu na emeryturę, współpracuje z NASA i, jako doradca w sprawach energetyki, prowadzi obliczenia aerodynamiczne rozmaitych rozwiązań dla pojazdu księżycowego .

Pochowany na Cmentarzu Powązkowskim w Warszawie.

Foto: ipsb.nina.gov.pl

INŻYNIERIA