QUIZY PANA ŻARÓWKI – 18 – OMNIBUS 3

Results

#1. Pytanie od dziewiętnastowieczego okulisty Ksawerego Gałęzowskiego: które z kolorów oczu są najpowszechniejsze u ludzi w skali świata?

Prawie 90 procent ludzi ma oczy w odcieniach brązu (np. piwne), 7 procent – niebieskie, 2 procent – szare i 1 procent – zielone, poniżej 1 procenta – czarne i inne.

#2. Wiktor Godlewski był jednym z polskich badaczy najgłębszego jeziora świata, czyli...

W najgłębszym zmierzonym miejscu Bajkał ma 1642 m głębokości.

#3. Operator filmowy Janusz Kamiński, dobrze wie, czym jest BAFTA. To...

BAFTA to również – potocznie – nagroda filmowa będąca brytyjskim odpowiednikiem Oscara. Laureaci nagród otrzymują statuetkę zwaną Złotą Maską. Janusz Kamiński zdobył tę prestiżową nagrodę kilkukrotnie.

#4. Na ziarn­ku maku stoi mały dom, Pie­ski szcze­ka­ją na księ­życ ma­ko­wy I ni­g­dy jesz­cze tym ma­ko­wym psom, Że jest świat więk­szy, nie przy­szło do gło­wy." To słowa...

To początek „Przypowieści o maku” Czesława Miłosza.

#5. Helena Pyz od ponad 30 lat leczy chorych na trąd w kraju, którego najwyższym szczytem jest licząca 8586 m n.p.m. Kangchenjunga. Jaki to kraj?

Helena Pyz w indyjskiej Jeevodayi pracuje do dziś jako naczelny lekarz. Ratuje tysiące ubogich dotkniętych zarówno, do niedawna jeszcze nieuleczalnym, trądem i innymi dolegliwościami.

#6. Wizerunek potwora doktora Frankensteina ze słynnego filmu z 1931 roku stworzył pochodzący ze Zduńskiej Woli Maksymilian Faktorowicz, znany jako...

Max Factor to nie tylko kosmetyki. W 1929 roku otrzymuje Oscara za charakteryzację. Tworzy wizerunek potwora doktora Frankensteina w światowym przeboju z 1931 r. Pracuje później z Judy Garland, Ginger Rogers, Marleną Dietrich, Johnem Waynem, Charliem Chaplinem, Frankiem Sinatrą, Ritą Hayworth i Rudolfem Valentino.

#7. Ignacy Paderewski jako pierwszy artysta wystąpił solo w sławnej nowojorskiej sali koncertowej...

Jedyną amerykańską salą koncertową w tej czwórce jest nowojorska Carnegie Hall. La Scala to już Mediolan, Royal Albert Hall i Covent Garden Theatre – Londyn.

#8. Jadwiga Michalska-Picado to pierwsza kobieta-lekarz w historii Kostaryki. Z kim graniczy Kostaryka?

Kostaryka to wyżynno-górzysty kraj w Ameryce Centralnej nad Morzem Karaibskim i Oceanem Spokojnym. Graniczy od północy z Nikaraguą i od południa z Panamą.

#9. Józefę Joteyko, wybitną fizjolog z przełomu XIX i XX w., niewątpliwie zdziwiłoby tylko jedno -

Pani Józefa była psychologiem, pedagogiem, fizjologiem, wybitną neurolog rozwojową. O ile nie zdziwiłaby jej głowa kości w panewce stawu, krew w przedsionku serca czy wyrostek strzałkowy pod kością mostka, o tyle przenośny telefon na przełomie XIX i XX wieku bez wątpienia zrobiłby wielkie wrażenie.

#10. Iwona Chmielewska to autorka i ilustratorka książek dla dzieci związana z rynkiem wydawniczym Korei Południowej. A jak się nazywał duży czarny kot z "Przygód kota Filemona"?.

Poszczególne odcinki Przygód kota Filemona opowiadały o przygodach dwóch kotów – starego, doświadczonego (czarnego) Bonifacego oraz młodego, ciekawego świata (białego) Filemona.

finish