QUIZY PANA ŻARÓWKI – 16 – DOMEYKOSAURUS

Results

#1. Które państwo świata sięga najdalej na południe?

Przylądek Horn na wyspie Hornos, w archipelagu Ziemi Ognistej stanowi najdalej na południe wysunięty punkt Ameryki Południowej (55°59′ S, 67°16′ W). Najbardziej na południe wysuniętym punktem stałego lądu poza „bezpaństwową” Antarktydą jest Przylądek Froward. Oba miejsca należą do Chile.

#2. Nazwę Horn nadał słynnemu dziś przylądkowi holenderski żeglarz Willem Schouten w XVII wieku. Od czego pochodzi nazwa?

Jako pierwszy przylądek opłynął holenderski żeglarz Willem Schouten. Było to 29 stycznia 1616 roku. Nadał mu nazwę Kaap Hoorn na cześć miasta Hoorn, z którego sam pochodził.

#3. Wulkan, który od dawna nie wybuchał, to wulkan...

#4. Jan Szychowski był konstruktorem linii produkcyjnej do wytwarzania suszu z ostrokrzewu paragwajskiego, dla Argentyńczyków niezbędnego jak futbol i tango. Jak się nazywa napar z tej rośliny?

Jan Szychowski wymyśla sortownicę tnącą gałązki i liście yerba mate do formy umożliwiającej jej zaparzenie. Maszyna przynosi dochód i rozgłos całej rodzinie Szychowskich. Jan zakłada przedsiębiorstwo „Amanda” produkujące yerba mate. Od zasiania roślin, przez ich obróbkę, aż po sprzedaż – wszystkim zajmuje się jedna rodzina. Dziś „Amanda” jest jednym z czołowych przedsiębiorstw produkujących yerba mate na świecie.

#5. Zbigniew Ziembiński to reżyser, aktor i twórca nowoczesnego teatru w Brazylii. W teatrze najbardziej powinien nas zdziwić widok...

Nawet taki twórca teatru jak Zbigniew Ziembiński zdziwiłby się bardzo widząc w teatrze kulisów, czyli dawnych indyjskich tragarzy.

Jaskółki to najwyższe balkony.

Kulisa (l.mn. kulisy, dop. kulis) to wyraz rodzaju żeńskiego. Kulis (l.mn. kulisi, dop. kulisów) – męskiego.

#6. Flaga którego państwa Ameryki Łacińskiej najbardziej przypomina polską?

#7. Najdłuższy dokumentalny serial Telewizji Polskiej, liczący ponad 300 odcinków, prowadzony przez Tony'ego Halika i Elżbietę Dzikowską to...

#8. Kraj ten ma dwóch sąsiadów, największa rzeka nazywa się tak samo jak sam kraj, tutaj rozegrano pierwsze mistrzostwa świata w piłce nożnej, co więcej - gospodarze je wygrali. To...

To Urugwaj. Na zdjęciu pałac Maximo Santosa zaprojektowany przez Jana Łukasiewicza – architekta miejskiego w Montevideo, dyrektora robót publicznych Urugwaju.

#9. Od nazwiska polskiego geologa nazwano tu Góry Domeyki (Cordillera de Domeyko) i miejscowość Domeyko - w którym jesteśmy kraju?

Ignacy Domeyko to inżynier górnik, matematyk, etnograf, wieloletni rektor Uniwersytetu Santiago, zwany „apostołem nauki w Chile”.

#10. Ignacy Domeyko zapewne to przewidział. W XXI wieku Chile jest największym na świecie producentem...

finish