QUIZY PANA ŻARÓWKI – 15 – PO RA MARII

#1. Maria Skłodowska-Curie kształciła się w tajnej polskiej uczelni. Jak się nazwała ta uczelnia, działająca w latach 1882–1905 w Warszawie?

Organizowane w domach prywatnych w Warszawie konspiracyjne kursy samokształceniowe dla kobiet, dla których edukacja na poziomie uniwersyteckim była zamknięta, w roku 1885 przekształciły się w nieformalną, tajną szkołę wyższą tzw. Uniwersytet Latający. Nazwa powstała od częstych zmian miejsc wykładów. Uniwersytet charakteryzował się imponująco wysokim poziomem nauczania.

#2. MSC studiowała na Sorbonie. Kim był założyciel uczelni - Robert de Sorbon?

De Sorbon w 1257 założył uczelnię Maison de Sorbonne. W zamierzeniu miała to być jednostka dydaktyczna przeznaczona dla około dwudziestu studentów teologii pochodzących z biednych rodzin. Z czasem uczelnia Maison de Sorbonne przekształcona została w Uniwersytet Paryski, którego de Sorbon został kanclerzem.

#3. Gdzie urodziła się MSC?

Maria Salomea Skłodowska-Curie urodziła się 7 listopada 1867 w Warszawie.

#4. Pod koniec lat 80. XIX wieku MSC zostaje guwernantką. Kim jest guwernantka?

Najważniejszym przedmiotem nauczanym przez guwernantki i guwernantów były podstawy języka francuskiego. Stanowisko guwernantki było często jedynym sposobem zarobkowania dla niezamożnych a wykształconych niezamężnych kobiet.

#5. Podczas pierwszej wojny światowej MSC...

„Szpitale polowe nie mają dostępu do specjalistycznej aparatury, a w wielu z nich brakuje nawet instalacji elektrycznej. Skłodowska-Curie postanawia więc stworzyć jak najwięcej mobilnych punktów rentgenowskich, które wspierałyby pracę szpitali wojskowych. Na jeden taki pojazd składa się auto zaopatrzone w aparat rentgenowski oraz dynamo, które ― podłączone do silnika samochodowego ― dostarcza prąd niezbędny do uruchomienia sprzętu.”

Źr: historiaposzukaj.pl

#6. MSC w roku 1916, jako jedna z pierwszych kobiet na świecie, otrzymała...

Prawo jazdy było Marii potrzebne, by samemu prowadzić ambulans, przewożący sprzęt radiologiczny podczas wojny.

#7. Podczas pobytu w Polsce, wraz z mężem...

#8. MSC i Pierre Curie udają się w podróż poślubną...

Maria i Pierre wyjeżdżają w podróż poślubną po regionie Île-de-France na rowerach. Całkiem niedawno wymyślono pneumatyczne opony. Dla wygody Skłodowska skraca swoją długą suknię i jeździ bez kapelusza, czym ściąga na siebie nieprzychylne głosy światopoglądowych konserwatystów.

#9. MSC wędruje po Alpach i żegluje po Jeziorze Genewskim w towarzystwie...

W roku 1913 Maria wybiera się z Albertem Einsteinem na wędrówkę po Alpach. Wspólne żeglują też po Jeziorze Genewskim.

#10. Izotopy to...

Źródłami radioaktywności, którą zajmowała się Maria Skłodowska-Curie, są niestabilne izotopy pierwiastków, zarówno występujące naturalnie, jak i wytworzone przez człowieka. Izotopy promieniotwórcze rozpadają się emitując przy tym promieniowanie.

Finish

Results