Kazimierz Funk

KAZIMIERZ FUNK

Chemik, odkrywca tiaminy, autor terminu „witamina”, czterokrotnie nominowany do Nagrody Nobla.

Ur. 23.02.1884 w Warszawie – zm. 19.11.1967 w Nowym Jorku.

Bardzo wcześnie zdaje maturę, bo już w wieku 16 lat. Zaraz potem podejmuje studia biologiczne na Uniwersytecie Genewskim, następnie zmienia kierunek studiów na chemię. Jako dwudziestolatek Kazimierz Funk ma już tytuł magistra nauk ścisłych, a także obroniony doktorat poświęcony syntezie estrogenu.

Wraz z Christianem Eijkmanem przygląda się zależności między pożywieniem a zdrowiem. Eijkman bada zachowanie kur i zauważa, że te karmione wyłącznie łuskanym ryżem ulegają paraliżowi, podobnemu do paraliżu będącego objawem choroby beri-beri. W roku 1911 Kazimierz Funk wyodrębnia substancję, która dziś funkcjonuje pod nazwą witaminy B1. Wierzy, że jest ona jedną z wielu podobnych substancji odpowiedzialnych za prawidłowe funkcjonowanie organizmu. W rezultacie pogłębia wiedzę o witaminach B3, A i D. Dzięki jego badaniom drastycznie spadł odsetek zachorowań na beri-beri, szkorbut, pelagrę czy krzywicę.

Wraz z wybuchem I wojny światowej Kazimierz Funk emigruje do Stanów Zjednoczonych, gdzie kontynuuje badania, w roku 1923 jednak wraca do Polski.

Zaraz przed wybuchem II wojny światowej ponownie udaje się do USA, zostaje przewodniczym Fundacji na Rzecz Medycznych Badań Naukowych.

Korzystano z: polonia.edu.pl, histografy.pl, Żydzi polscy – historie niezwykłe, red. Witold Sienkiewicz

Foto: commons.wikimedia.org, domena publiczna

MEDYCYNA