KAZIMIERZ FUNK

Chemik, odkrywca tiaminy, autor terminu „witamina”, czterokrotnie nominowany do nagrody Nobla.

Ur. 23.02.1884 r. w Warszawie – zm. 19.11.1967 r. w Nowym Jorku.

Zdaje maturę w wieku 16 lat. Zaraz potem podejmuje studia biologiczne na Uniwersytecie Genewskim, po czym zmienia kierunek studiów na chemię. Jako dwudziestolatek ma już tytuł magistra nauk ścisłych i obroniony doktorat poświęcony syntezie estrogenu.

Wraz z Christianem Eijkmanem przygląda się zależności między pożywieniem a zdrowiem. Eijkman bada zachowanie kur i zauważa, że te karmione wyłącznie łuskanym ryżem ulegają paraliżowi, podobnemu do paraliżu będącego objawem choroby beri-beri, którą wcześniej zajmuje się Funk. W roku 1911 Funk wydziela substancję, która dziś funkcjonuje pod nazwą witaminy B1 i wierzy, że jest ona jedną z wielu podobnych substancji odpowiedzialnych za prawidłowe funkcjonowanie organizmu. W rezultacie pogłębia wiedzę o witaminach B3, A i D. Dzięki jego badaniom drastycznie spadł odsetek zachorowań na beri-beri, szkorbut, pelagrę czy krzywicę.

Wraz z wybuchem I wojny światowej emigruje do Stanów Zjednoczonych, gdzie kontynuuje badania. W roku 1923 wraca do kraju i we współpracy z Państwowym Zakładem Higieny wyizolowuje enzym trawienia i insulinę.

Zaraz przed wybuchem II wojny światowej wraca do USA, zostaje przewodniczym Fundacji na Rzecz Medycznych Badań Naukowych.

Korzystano z: polonia.edu.pl, histografy.pl

Foto: commons.wikimedia.org, domena publiczna