Jerzy Semkow

JERZY SEMKOW

Dyrygent, wykładowca uniwersytecie stanu Colorado, Yale University oraz New York’s Manhattan School of Music.

Ur. 12.10.1928 w Radomsku – zm. 23.12.2014 w Lozannie.

Dyrygenturę studiuje najpierw pod kierunkiem Artura Malawskiego w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie, a następnie w Leningradzie u Jewgienija Mrawińskiego. Po studiach zostaje w nad Newą, by objąć stanowisko asystenta w filharmonii. W roku 1956 przenosi się do Moskwy, gdzie zostaje dyrygentem w Teatrze Bolszoj.

Dwa lata później Jerzy Semkow powraca do kraju, przyjmuje posadę dyrygenta i kierownika artystycznego Państwowej Opery w Warszawie. Następnie, również jako dyrygent, pracuje w Królewskiej Operze w Kopenhadze.

Jerzy Semkow, aut. Zilio,CC BY-SA 4.0
Jerzy Semkow, aut. Zilio, CC BY-SA 4., Wikimedia Commons

W latach 70. dyryguje jednym z najlepszych amerykańskich zespołów symfonicznych – Cleveland Symphony Orchestra, pracuje również z St. Louis Symphony Orchestra i Orkiestrą Włoskiego Radia i Telewizji RAI. Od roku 1985 do 1993 szefuje filharmonii w angielskim Rochester.

Wykłada na bardzo prestiżowych amerykańskich uczelniach – uniwersytecie stanu Colorado, Yale University czy też New York’s Manhattan School of Music.

Szczególnym uczuciem od zawsze darzy teatr operowy, nazywa go swoją pierwszą miłością. Najbardziej znanym i cenionym zarazem dokonaniem Semkowa ze świata opery wydaje się być znakomite nagranie „Borysa Godunowa” Musorgskiego.

W 2000 roku otrzymuje francuski order „Ars et Lettres”, a w roku 2005 tytuł doktora honoris causa Akademii Muzycznej w Warszawie i w Łodzi.

Pochowany w Lozannie.

Korzystano z: culture.pl, pl.wikipedia.org, polskieradio.pl

MUZYCY I KOMPOZYTORZY