BOGUSŁAW „BOB” BOROWICZ

Artysta fotografik, pedagog – mentor kilku pokoleń chilijskich fotografików.

Ur. w 1922 w Poznaniu – zm. 10.09.2009 w Santiago de Chile

Pierwszy aparat fotograficzny dostaje w wieku 11 lat. Jako 17-latek trafia na pięć lat do obozu koncentracyjnego w Mauthausen.

Po wojnie podejmuje pracę jako dziennikarz radiowy i dyplomata w Berlinie.

W 1951 roku Bogusław Borowicz emigruje do Chile, gdzie skupia się na fotografii. Seria świetnych czarno-białych portretów i zdjęć dokumentujących codzienne życie przynosi mu sławę.

Zakłada własne studio fotografii – el Arlequín. Udziela tu również lekcji fotografii. Nade wszystko u fotografa ceni artystyczne „oko”. Uważa, że można poprawić sprawność techniczną fotografa, ale „jeśli ktoś nie ma iskry bożej nie zrobi niczego wartościowego”. Jednym z ulubionych powiedzeń artysty było „wśród tylu drzew nie widać lasu”, co miało skupić uwagę ucznia na jednym konkretnym obiekcie.

Na początku lat 70., już jako uznany autorytet w dziedzinie fotografii, przyczynia się do utworzenia kierunku fotografiki na Uniwersytecie Chilijskim. Co więcej – przez wiele kolejnych lat sam prowadzi zajęcia ze studentami.

Umiera 10 września 2009 roku w Santiago de Chile.

Korzystano z: santiagodechile.msz.gov.pl, artistasvisualeschilenos.cl, “Bob Borowicz – ulotny moment pisany światłem” Monika Trętowska w: biuletyn Ambasady RP w Santiago maj 2016

Dziękujemy za pomoc Ambasadzie RP w Santiago de Chile.

POLACY DLA CHILE