Adam Szymczyk
Adam Szymczyk

ADAM SZYMCZYK

Kurator i krytyk sztuki.

Ur. w 1970 r. w Piotrkowie Trybunalskim.

Dorasta w Łodzi. Studiuje historię sztuki na Uniwersytecie Warszawskim. Niedługo po studiach uczestniczy w programie edukacji kuratorskich centrum sztuki De Appel w Amsterdamie.

W 1997 roku zostaje jednym z twórców Fundacji Galerii Foksal w Warszawie. Od roku 2003 pełni funkcję kuratora w Kunsthalle w Bazylei. Skupia się na promowaniu sztuki młodych, nieznanych jeszcze artystów. Z posady rezygnuje dopiero w 2014 roku.

W roku 2008 Adam Szymczyk, wraz z Eleną Filipovic, zostaje kuratorem prestiżowego Berlin Biennale, na którym prezentowane są prace 50 artystów z różnych pokoleń. Po sukcesie Biennale, New York Times nazywa go „supergwiazdą wśród kuratorów”.

W 2016 r. plasuje się na drugim miejscu listy najbardziej wpływowych kuratorów świata sztuki prowadzonej przez magazyn ArtReview.

Rok później zostaje dyrektorem artystycznym słynnego festiwalu Documenta 14 w Kassel. Wtedy po raz pierwszy impreza ma dwie lokalizacje: mianowicie, poza niemieckim miastem, odbywa się także w Atenach. Festiwal pod kuratelą Adama Szymczyka skupia się na kryzysach politycznych we współczesnej Europie, problemach kapitalizmu, a także migracji i globalizacji. Jak zwykle w przypadku tego wydarzenia, sztuka obejmuje we władanie nie tylko tradycyjne przestrzenie wystawiennicze, ale i całe miasta.

Dziś zasiada w radzie Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie.

Korzystano m.in. z: artreview.com

SZTUKI PLASTYCZNE