BRUNON PAPROCKI
Architekt projektujący w Peru, Argentynie i Paragwaju, wykładowca architektury na Universidad Nacional de Ingeniería.
Ur. 6.10.1879 w Krzepicach – zm. w 1949 r. w Asunción w Paragwaju.
Studia architektoniczne odbywa w École des Beaux-Arts w Paryżu, skąd wraca do Polski w roku 1907. W kraju realizuje liczne projekty architektoniczne, m.in. kamienicy dla księcia Michała Romanowa w Częstochowie czy willi w stylu secesyjnym w Piastowie.
W czasie I wojny światowej Brunon Paprocki służy w Legionach Polskich. Po wojnie bierze udział w międzynarodowym konkursie na projekt przebudowy bazyliki i sanktuarium św. Róży z Limy. Dzięki temu właśnie konkursowi trafia do Peru.
Pierwszymi dużymi projektami polskiego architekta w Ameryce Południowej są gimnazjum i kaplica świętej Marii Eufrazji. Wkrótce otrzymuje posadę wykładowcy w katedrze architektury, a także w katedrze historii sztuki w Wyższej Szkole Politechnicznej w stolicy Peru – Limie. Później projektuje Palacio de Justicia w Limie, będące dziś siedzibą Sądu Najwyższego.
W roku 1931 wyjeżdża z Peru do Argentyny, zaś w roku 1936 trafia do Paragwaju. Projektuje tu m.in. Narodowy Panteon Bohaterów, kościół Chrystusa Króla i gimnazjum świętej Teresy z Ávili.
Umiera w roku 1949 w stolicy Paragwaju, jednak pochowany zostaje w argentyńskim Posadas.
Korzystano z: wroclife.pl, brunopaprocki.org
BRUNON PAPROCKI rys. © ZUZANNA DEC