ARTUR CHMIELEWSKI, ARTUR BARTŁOMIEJ CHMIELEWSKI, ABC
Naukowiec, inżynier, menedżer misji kosmicznych NASA, pracownik Jet Propulsion Laboratory, informatyk, mechanik, popularyzator nauki.
Ur. w roku 1957 w Warszawie.
Syn małżeństwa Anny z d. Śliwińskiej i Henryka Chmielewskiego, czyli rysownika Papcia Chmiela.
Studiuje w University of Michigan i University of Southern California, kończy mechanikę i informatykę.
Oczywiście historia nie jest aż tak prosta. W wywiadzie z Wojciechem Staszewskim* Artur Chmielewski przyznaje, że pojawił się w Stanach „z dwudziestoma dolarami w kieszeni”. Najpierw idzie na fizykę, później zmienia kierunek i przechodzi na system, w którym przez jeden semestr pracuje, a drugi – uczy się. Kosi trawniki, maluje domy, sortuje listy na poczcie, pracuje również w zakładach Forda. Tutaj objawia talent i wyobraźnię.
NASA
Po studiach rozpoczyna pracę dla NASA – ma mianowicie pomóc stworzyć samochód elektryczny na podstawie technologii kosmicznych. W NASA wszyscy znają się na rakietach, na samochodach – już nie.
Wkrótce pracuje w laboratorium, testuje nowe kosmiczne technologie. Na tym etapie rozwoju astronautyki nacisk kładzie się na miniaturyzację rozmiarów i wagi istniejącej już aparatury.
Później nasz badacz jako technik usprawnia generatory nuklearne. Chodzi głównie o zmniejszenie zużycia plutonu przy pracy urządzeń. Następnie tworzy podzespoły w statkach kosmicznych.
Kolejny etap kariery Artura Chmielewskiego w NASA to już czysta radość dla wyobraźni naukowca. Rozpoczyna się etap planowania nowych technologii dla przyszłych misji. W konsekwencji powstają kosmiczne panele słoneczne, urządzenie chłodzące do niesłychanie niskich temperatur, urządzenia kontroli termicznej, kosmiczne żagle.
Po latach zostaje kierownikiem misji kosmicznych.
Pracuje przy misjach sond kosmicznych Galileo, Ulysses i Cassini-Huygens. W roku 2014 uczestniczy w projekcie „Arctic Radiation IceBridge Sea and Ice Experiment” oraz misji Rosetta. Podczas tej ostatniej to podczas której dokonano udanego lądowania na powierzchni komety 67P/Czuriumow-Gierasimienko.
Zostaje współautorem podręcznika dla młodych inżynierów. W 2021 roku wydaje wraz z Eweliną Zambrzycką-Kościelnicką książkę dla dzieci i młodzieży „Kosmiczne wyzwania. Jak budować statki kosmiczne, dogonić kometę i rozwiązywać galaktyczne problemy”.
„Chciałbym być pamiętany jako człowiek, który dorzucił się do czegoś dobrego dla tej naszej małej niebieskiej kropki. Jeżeli każdy z nas użyje swojego talentu do zrobienia czegoś dobrego, to wszechświat będzie lepszy.”
Korzystano m.in. z: program TVN „Kijek w kosmosie”, * wyborcza.pl,