Jan Nagórski polskaswiatu.pl
Jan Nagórski polskaswiatu.pl

JAN NAGÓRSKI

Polski lotnik, pionier awiacji, pierwszy na świecie lotnik polarny i pierwszy wykonawca akrobacji lotniczych hydroplanem.

Ur. 08.02.1888 r. we Włocławku – zm. 09.06.1976 r. w Warszawie.

Przychodzi na świat w rodzinie właściciela małego gospodarstwa we Włocławku. Po szóstej klasie jest zmuszony przerwać naukę z powodów finansowych. Mimo to, w wieku 17 lat sam zostaje nauczycielem w szkole w Krośniewicach i po roku zdaje maturę. Dostaje się do rosyjskiej szkoły oficerów piechoty w Odessie, a po jej ukończeniu trafia do 23. Pułku Strzelców w Chabarowsku. Wkrótce potem podejmuje studia w Szkole Inżynierów Morskich w Petersburgu i zapisuje się na kurs pilotażu.

W 1913 roku Jan Nagórski jednocześnie zdobywa tytuł inżyniera morskiego i lotnika wojennego. Rok później dostaje zadanie odnalezienia zaginionej wyprawy G. Siedowa, G. Brusiłowa i W. Rusanowa. 21 sierpnia 1914 roku Nagórski odbywa pierwszy w historii lot nad Arktyką. Ogółem, w trakcie trwania misji, wykonuje pięć takich lotów. Podczas jednego z nich odkrywa dziennik wyprawy Siedowa, nie udaje mu się jednak dotrzeć do zaginionej ekspedycji.

Po powrocie bierze udział w I wojnie światowej w eskadrze lotnictwa morskiego. W 1916 roku, jako pierwszy lotnik na świecie, wykonuje tzw. „pętlę” wodnosamolotem.

W czasie wojny kilkakrotnie pojawiają się informacje o domniemanej tragicznej śmierci Nagórskiego. Ten jednak żyje i pracuje jako inżynier aż do 1976 roku, kiedy umiera i zostaje pochowany na warszawskim cmentarzu komunalnym „na Wólce”.

Korzystano z: arcticback.eu, en.wikipedia.org

Foto: commons.wikimedia.org, domena publiczna

POLACY DLA ROSJI