Jan Nagórski polskaswiatu.pl
Jan Nagórski polskaswiatu.pl

JAN NAGÓRSKI

Polski lotnik, pionier awiacji, pierwszy na świecie lotnik polarny i pierwszy wykonawca akrobacji lotniczych hydroplanem.

Ur. 08.02.1888 r. we Włocławku – zm. 09.06.1976 r. w Warszawie.

Przychodzi na świat w rodzinie właściciela małego gospodarstwa we Włocławku. Po szóstej klasie jest zmuszony przerwać naukę z powodów finansowych. Pomimo tego, w wieku 17 lat sam zostaje nauczycielem w szkole w Krośniewicach, a po roku zdaje maturę. Dostaje się do rosyjskiej szkoły oficerów piechoty w Odessie, a po jej ukończeniu trafia do 23. Pułku Strzelców w Chabarowsku. Wkrótce potem podejmuje studia w Szkole Inżynierów Morskich w Petersburgu i zapisuje się na kurs pilotażu.

W 1913 roku Jan Nagórski jednocześnie zdobywa tytuł inżyniera morskiego i lotnika wojennego. Rok później dostaje zadanie odnalezienia zaginionej wyprawy G. Siedowa, G. Brusiłowa i W. Rusanowa. 21 sierpnia 1914 roku Nagórski odbywa pierwszy w historii lot nad Arktyką. Ogółem, w trakcie trwania misji, wykonuje pięć takich lotów. Podczas jednego z nich odkrywa dziennik wyprawy Siedowa, nie udaje mu się jednak dotrzeć do zaginionej ekspedycji.

Hydroplan Jana Nagóskiego Farman MF.11 na Nowej Ziemi, 1912, domena publiczna
Hydroplan Jana Nagóskiego Farman MF.11 na Nowej Ziemi, 1912, domena publiczna

Po powrocie bierze udział w I wojnie światowej w eskadrze lotnictwa morskiego. W 1916 roku, jako pierwszy lotnik na świecie, wykonuje tzw. „pętlę” wodnosamolotem.

W czasie wojny kilkakrotnie pojawiają się informacje o domniemanej tragicznej śmierci Nagórskiego. Ten jednak żyje i pracuje jako inżynier aż do 1976 roku, kiedy umiera i zostaje pochowany na warszawskim cmentarzu komunalnym „na Wólce”.

Korzystano z: arcticback.eu, en.wikipedia.org

Foto: commons.wikimedia.org, domena publiczna

POLACY DLA ROSJI